S nástupem nepříznivého počasí vyvstává otázka, jak správně jezdit na elektrokoloběžkách. Provozovatelé koloběžek nabádají k opatrnosti a zapnutí módu začátečníka. Cyklistu na koloběžce může překvapit námraza, mokré listí nebo mlha.
I přes nepříznivé zimní počasí zůstávají zelené koloběžky společnosti Bolt v provozu. Přístup k bezpečné jízdě tak závisí především na uživatelích. I proto nyní společnost vydala souhrn doporučení, kterými by se měli cyklisté řídit. Koloběžky společnost stáhne jen ve chvíli, kdy se teploty budou dlouhodobě držet pod bodem mrazu nebo napadne velké množství sněhu.
„I zkušeným jezdcům doporučujeme nastavit si v aplikaci začátečnický mód, který snižuje maximální rychlost na 15 kilometrů za hodinu. Jízda za zhoršených povětrnostních podmínek je jiná. Zvolnit rozhodně není ostuda,“ řekl manažer mikromobility společnosti Bolt Martin Zajíc.
Pravidla bezpečnosti pro jízdu na elektrokoloběžce jsou prakticky totožná s těmi pro cyklisty na klasických jízdních kolech. Na mokré silnici nebo náledí je třeba počítat s tím, že se snižuje přilnavost pneumatik. Zároveň se prodlužuje brzdná dráha.
Čtvrtek, 25. listopadu 2021, 17:12
V Olomouci a Prostějově přibývá stížností na špatně zaparkované nebo pohozené koloběžky, zejména pro nevidomé a invalidy jsou pohromou. Města a provozovatelé koloběžek tvrdí, že hledají řešení, jak podobným problémům předcházet.
Při jízdě na koloběžce se navíc snižuje pocitová teplota. Před půjčením by tak uživatelé neměli zapomínat na teplé oblečení. Podle provozovatelů koloběžek je třeba myslet především na rukavice.
„Přestože jsou naše koloběžky vybaveny světly, rozhodně nic nepokazíte, když si na projížďku tmou připnete nějaký reflexní klip nebo samolepku, či třeba oblečete bundu s reflexními prvky,“ dodává Zajíc. Stále platí pravidlo vidět a být viděn.
Podle odborníků by měli zejména v těchto dnech cyklisté sami sebe a svá kola nebo koloběžky vybavit dalšími reflexními doplňky. Jejich jednoduchým použitím při jízdě zvyšují svou bezpečnost. „Například pro zřetelné ukázání znamení o změně směru jízdy je vhodné mít v oblasti zápěstí reflexní pásku,“ říká koordinátorka organizace BESIP Markéta Novotná.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.