Zabezpečovač ETCS chybně zastavuje vlaky u Olomouce. Čísla jsou katastrofální, zní z krajské organizace

Autoři | Foto Olomoucký kraj

Značné množství stížností zavalilo organizaci KIDSOK, která v Olomouckém kraji zajišťuje součinnost jednotlivých částí veřejné dopravy. Důvodem jsou zpoždění spojů na nedávno kompletně zmodernizované trati mezi Olomoucí, Uničovem a Šumperkem. Regionální trať hlídá systémový zabezpečovač ETCS. V posledních týdnech ale dochází k poruchám a zařízení soupravy neočekávaně zastavuje.

Přelom října a listopadu se zřejmě velmi neblaze vryl nejen do paměti pracovníků Koordinátora integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK), ale také široké skupiny cestujících. Na trati Olomouc – Uničov – Šumperk musel dopravce odřeknout během tří dnů 23 vlaků, 40 spojů mělo zpoždění deset až třicet minut a dalších pět dokonce více než půlhodiny. Hlavním důvodem byly potíže s ETCS (European Train Control System), tedy jednotným evropským zabezpečovačem, který na regionální trati po loni dokončené rekonstrukci automaticky hlídá bezpečnost tak, aby se zamezilo zaváháním lidského faktoru. Již dříve došlo k několika menším potížím, nyní ale starostí s nespolehlivostí systému výrazně přibylo.

Olomoucký kraj nechal natočit i propagační video moderního rychlého úseku železnice s novými soupravami, ale v reálném provozu zkušenosti posledních dní zaostávají za atraktivním vyobrazením z videoklipu.

„Čísla z konce října a začátku listopadu jsou katastrofální a alarmující. Systém způsobuje, že se vlaky zastavují, aniž by do toho strojvedoucí mohl nějakým způsobem zasáhnout. Dráhy musí některé spoje odřeknout,“ upozornil Jozef Gaža z KIDSOK na Olomouckém dopravním fóru pořádaném Okresní hospodářskou komorou Olomouc.

Právě poslední říjen byl na trati zvané Uničovka pro dopravce i objednavatele služby, tedy Olomoucký kraj, noční můrou. Pro pasažéry za jediný den nedojelo patnáct vlaků. Podle zástupců hejtmanství situaci ještě zhoršuje také neinformovanost cestujících, kteří se o problémech dozvídají až s citelným časovým odstupem. „31. října se rozpadl celý nový dopravní koncept této trati a měli jsme extrémní množství stížností ze strany cestujících i starostů dotčených obcí,“ podotkl vedoucí Odboru řízení dopravy a dopravních systémů KIDSOK Josef Gaža.

Problémy už trvají delší dobu, podle Správy železnic je zde ETCS stále v pilotním provozu. Regionální železnice Olomouc - Uničov - Šumperk je jedinou tuzemskou tratí, na které mohou jezdit pouze vlaky vybavené zařízením jednotného evropského zabezpečovače. „Spolehlivost systému jako celku není možné ověřit jinak než v reálném provozu. Měsíčně se na Uničovce uskuteční zhruba 1 600 jízd vlaků a registrujeme zhruba 25 až 35 zastavení. To je úspěšnost kolem 98 procent. Naším cílem ale samozřejmě je, aby k takovým situacím nedocházelo vůbec,“ sdělila mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

Samotná příčina potíží je podle státní organizace kombinací různých vlivů. „Jedná se o poruchy na přenosové síti, umístění antén na vozidlech, poruchy palubní části ETCS, poruchy radioblokové centrály, chyba obsluhy na displeji strojvedoucího. O příčinách aktuálně intenzivně jednáme s každým dodavatelem, který zajišťuje přenosové sítě, radioblokové centrály, vozidla, palubní jednotky a řešíme je,“ doplnila mluvčí Eberl Friebová.

První RegioPanter vyrobený v Šumperku vyrazí na železnice v Olomouckém kraji

Celkem sedm moderních elektrických vlaků typu RegioPanter může sloužit na tratích v Olomouckém kraji. Mezi nimi je nově i první souprava vyrobená v šumperském závodě Škoda. Dohromady zbývá do regionu doručit dvacet třívozových jednotek, České dráhy...

Ředitel Drážního úřadu kvůli trablům s ETCS svolal i jednání všech zapojených firem a organizací ze železničního prostředí. V České republice je v tuto chvíli systém jednotného evropského vlakového zabezpečovače zaveden na více než 900 kilometrů tratí, příští týden SŽ plánuje slavnostní ukončení instalace systému na koridorové trati mezi Přerovem a Českou Třebovou. Vozidel s nainstalovanou palubní částí ETCS se po českých kolejích pohybuje 639. Do roku 2025 má být systém funkční na všech koridorových tratích v České republice. „ETCS je rozhodujícím moderním bezpečnostním prvkem, jehož zavedení požaduje i Evropská unie v rámci vytváření jednotného evropského železničního prostoru a k jehož zavedení jsme se zavázali také v Národním implementačním plánu ERTMS. Instalaci systému, který bude eliminovat lidské chyby, doporučují i závěry vyšetřování celé řady mimořádných událostí,“ uvedl Jiří Kolář, ředitel Drážního úřadu.

Považujete železniční dopravu za spolehlivou?

 
 
 
 
Celkem hlasovalo363 čtenářů
 

K trápení s ETCS se podle zástupců KIDSOK přidávají i potíže se zpožděním dodávek nových vlakových souprav RegioPanter. Kromě úvodního dolaďování a garančních oprav chybí některé další vlaky i kvůli nehodám na přejezdech. Výsledkem jsou komplikace při dodržování jízdních řádů kvůli použití vlaků s nižší rychlostí nebo přeplněnost souprav. Ta se navíc ještě umocňovala v případě odřeknutí vlaků kvůli chybnému zásahu ETCS. „Dochází ke zpoždění vlaků, nestíhají se obraty a podobně. Máme nyní zapůjčených šest dvouvozových jednotek RegioPanter z Moravskoslezského kraje. Ty zase někdy nestačí kapacitně, vlaky jsou přeplněné a jsou s tím spojené stížnosti,“ přiblížil Gaža na Olomouckém dopravním fóru.

České dráhy zatím obdržely 7 z 27 objednaných Regiopanterů. Další souprava má podle informací KIDSOK dorazit na konci listopadu a čtyři jednotky pak v průběhu prosince. Zbývajících patnáct vlaků pak má výrobce dodat v průběhu ledna až dubna příštího roku.

České dráhy po jednání s krajem přidají vagóny do souprav mezi Zábřehem a Jeseníkem

Větší komfort má přinést navýšení počtu vagónů ve vlakových soupravách na trase mezi Zábřehem a Jeseníkem. Na zařazení více vozů se dohodli zástupci Olomouckého kraje a Českých drah. Změna bude v platnosti od nového jízdního řádu, který se pojí s...

V případě bezproblémového provozu je železnice i rychlejší alternativou dopravy oproti autu například ze Šumperka do Olomouce mají vlaky jezdit za přibližně půl hodiny. Nejen na sociálních sítích ale řada lidí upozorňuje na problémy spojené s nejistotou a zpožděními. „Spuštění Uničovky vnímám jako takový smutný příběh. Trať nejprve přitáhla poměrně významné počty cestujících, kteří určitě přesedlali i z individuální automobilové dopravy. Momentálně je ale problémy odrazují od cestování vlakem,“ posteskl si Gaža.

Nesnázemi na Uničovce se tak intenzivně zabývá i vedení Olomouckého kraje. „Cestující jsou nespokojení, a já je chápu. Mají nárok na bezpečnou, pohodlnou a hlavně včasnou dopravu. Za vzniklé potíže, i když nejsou zaviněné krajem, se jim omlouvám a zároveň ujišťuji, že se situaci snažíme vyřešit co nejrychleji,“ prohlásil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Doprava, vlak, železnice, RegioPanter, ETCS, zabezpečovač, trať, Uničov, Olomouc, Šumperk, modernizace, zpoždění, České dráhy, Správa železnic, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.