Šumperské muzeum vystavuje díla rodáka Diethera Domese

Autoři

Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo výstavu připomínající tvorbu odsunutého rodáka Diethera F. Domese, který se proslavil ve svém druhém domově v Bavorsku jako sklář či výtvarník. V Hollarově galerii vystavuje jeho práce ze 60. a 70. let, ale i mladší díla tohoto autora, který zemřel před třemi lety ve věku 77 let. Expozice s názvem Diether F. Domes: odsunutý rodák bude k vidění do 8. září, sdělila kurátorka výstavy Kristina Lipenská.

Německý výtvarník Diether F. Domes (1939 - 2016) se narodil ve Vitošově v předvečer druhé světové války. Jako šestiletý prožil vysídlení do Hesenska. Výstavu při příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se synem autora, obcí Hrabová, Farním sborem Českobratrské církve evangelické v Hrabové a s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti. Po skončení výstavy se instalace od 16. září 2019 přesune na jeden týden do evangelického kostela v Hrabové, pod kterou Vitošov spadá.

„Průřezová výstava přibližuje tvorbu v regionu dosud téměř neznámého rodáka, který se v novém domově v sousedství Bodamského jezera výrazně prosadil jako umělecký sklář, kreslíř, malíř, fotograf a pedagog. Současně se prezentace Domesovy tvorby stává příležitostí přiblížit na osudech autorovy rodiny válečné a poválečné regionální události. Výstava tak nese silný společensko-historický náboj," uvedla kurátorka.

Na výstavě jsou jeho kresby, malby, koláže a grafiky. Prostřednictvím fotografií výstava přibližuje i jeho vybrané realizace pro veřejný prostor, jde například o vodárenskou věž v Eriskirchu, transformační stanici či koncertní sál v Langenargenu nebo malovanou stěnu pro trevírskou univerzitu. „Domes patřil též k vyhledávaným autorům vitráží, zejména pro moderní chrámové stavby," doplnila kurátorka. Pro výstavu byla zapůjčena i jedna z Domesových sklářských prací, jde o proškrabávanou malbu na skle nazvanou Andělská loďka, kterou autor vytvořil v roce 2004.

V historické části výstavy je návštěvník vtažen do dějin osady Vitošov u Zábřehu, kde se autor narodil, a událostí druhé světové války v regionu. Připomenuta je i problematika odsunu německého obyvatelstva z Československa obecně i se zaměřením na oblast Zábřehu. Na osudech jedné konkrétní rodiny tak přibližuje historické souvislosti, uvedla kurátorka.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, Německo, muzea, výtvarné, Šumperk, výstava, Vlastivědné muzeum v Šumperku, muzeum, druhá světová válka, Bavorsko, Hrabová, Česko-německý fond budoucnosti, Hesensko, Zábřeh, domov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.