Vlastivědné muzeum otevře výstavu k pětistému výročí olomouckého orloje

Autoři | Foto Michal Maňas [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu věnovanou 500. výročí první známé písemné zmínky o olomouckém orloji. Expozice je umístěna v největším výstavním sále svaté Kláry. Představí návštěvníkům umělecké i technické součásti orloje z různých etap jeho vývoje a řadu obrazových, písemných i plánových dokladů z minulosti této památky, dominanty centra Olomouce. Jde o jednu z hlavních expozic letošního výstavního plánu muzea, otevřena bude do ledna příštího roku.

K výstavě vyšla i publikace. „Na výstavě je k vidění přes 200 exponátů, gro trojrozměrných exponátů pochází ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci. Okresní archiv v Olomouci poskytl obrazové podklady pro starší dějiny orloje a Muzeum umění má zase dobře zastoupené novější období, jak výzdobu malíře Jana Köhlera, tak pozůstalost Karla Svolinského s velkým množstvím návrhů, skic a studií malířských zobrazení současného orloje," řekl autor výstavy Radim Himmler.

Obdobná výstava se v Olomouci uskutečnila naposledy v roce 1985. Za tu dobu získali badatelé nové informace ze zahraničí, na výstavě tak nechybí ani srovnání s evropskými orloji. „Na výstavě jsou k vidění i modely zmenšených interiérových orlojů, které byly nějakým způsobem inspirovány olomouckým orlojem. Vystaven je zde také krásný dřevěný model olomouckého orloje z Muzea hlavního města Prahy," doplnil autor.

K nejpozoruhodnějším exponátům patří podle Himmlera takzvaný Fabriciův astroláb, jde o astronomický číselník, který byl na orloji od roku 1574 až do roku 1895. Nechybí ani vzácně dochovaná kalendářní deska na léta 1746 až 1847 nebo soubor pohyblivých figur z pseudogotické přestavby orloje v roce 1898. „K vidění jsou i malířské návrhy a realizace z dílen významných malířů, jako byli Jan Kryštof Handke, Richard Bitterlich, Jano Köhler či Karel Svolinský," doplnil Himmler.

Olomoucký orloj, technická i umělecká památka, je i přes první písemnou zmínku v roce 1519 součástí budovy radnice zřejmě již od první poloviny 15. století. Orloj byl několikrát přebudováván. Například v 16. století se do přestavby složitého orloje pustil všestranně talentovaný učenec, matematik, botanik a astronom Paulus či slavný doktor a císařský matematik Pavel Fabricius. Současnou podobu získal od Karla Svolinského v 50. letech 20. století poté, co byl poškozen za druhé světové války.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, muzea, památky, Olomouc, orloj, výstava, muzeum, exponát, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Karel Svolinský, Heinrich Himmler, Jan Köhler, Muzeum umění Olomouc, druhá světová válka, Jan Kryštof Handke

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.