Nová kniha mapuje události roku 1968 v Olomouci

Zrovna dnes si připomínáme smutné datum 21. srpna, kdy do Československa vtrhla okupační vojska. Před čtyřicetisedmi lety způsobily události ohromný šok, zklamání a flustraci občanů. Právě k tomuto výročí dnes vychází kniha, která byla slavnostně představena na olomoucké radnici.

V Olomouci si dnes připomínáme čtyřicáté sedmé výročí okupace, a nejlépe ho můžeme připomenout právě s vycházející knihou Olomouc v roce 1968, pod níž se podepsali autoři jako Josef Bierbele, Miloslav Čermák, Ladislav Daněk, Emil Gímeš, Karel Konečný, Miloslav Pojsl, Milan TIchák, Pavel Urbášek, František Všetička či Pavel Zatloukal.

K tématu roku 1968 v Olomouci dosud nebylo věnováno dostatek systematické pozornosti. Vydavatelství Memoria Olomouc se proto rozhodlo před dvěma lety tuto mezeru v olomoucké historii zaplnit publikací, která by informace utřídila a podala tak celistvý obraz o těchto událostech. Vychází tak soubor vyjádření deseti olomouckých historiků, kteří se věnují událostem roku 1968 z různých pohledů. „Kolektivní monografie představuje v koncentrované formě dosavadní sumu historiografického poznání událostí kolem roku 1968 a počátků tak zvané normalizace v Olomouci,“ říká jeden z autorů knihy a náměstek olomouckého primátora Pavel Urbášek.

Autoři se v knize zabývají samotným vpádem okupačních vojsk do Olomouce, ale i situací před rokem 1968 a následnou činností KSČ v letech 1968 - 1970, nad situací v Národní frontě a v nekomunistických stranách. Zamřuje se i na situaci v olomouckých podnicích, na univerzitě nebo třeba v církevních kruzích. Vše je doplněno autentickým materiálem, jako jsou fotografie a kopie písemností.

„Je třeba připomenout, že se jedná o první regionální souborné zpracování událostí roku 1968 v naší republice, v čemž získá naše město primát,“ shrnuje další z autorů a editor publikace Miloslav Čermák. „Kniha by měla sloužit nejen současníkům, ale i budoucím generacím, zejména pak mladým lidem, pro poučení, a také k tomu, aby se na tyto události nikdy nezapomnělo.“ Jak dodává Pavel Urbášek: „Pro mne představuje pražské jaro 1968 zejména výrazný rozmach občanské společnosti a závan všenárodní euforické naděje, které rázně utnuly okupace 21. srpna 1968 a posléze nástup tvrdého neostalinismu v podobě tzv. normalizace.“ První historické dílo o dramatickém období dějin by mělo přispět k tomu, aby zásadní události stejně jako zdánlivé maličkosti, které by jinak dávno upadly v zapomnění, nevymizely z paměti.

Autor: Jakub Wittka / olomouc.eu

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Olomouc, kniha, Pavel Urbášek, Miloslav Čermák, Československo, Karel Konečný, Ladislav Daněk, Miloslav Pojsl, Emil Gímeš, Milan Tichák, František Všetička, Pavel Zatloukal

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.