S hlavním poselstvím naděje odstartoval v Olomouci 57. ročník festivalu populárně-vědeckých filmů AFO. Po dvou letech v online prostředí se hanácká metropole stane centrem popularizace vědy nejen prostřednictvím špičkových snímků světové kvality. Různorodý program o takřka 250 bodech totiž zahrnuje také přednášky, workshopy, výstavy i aktivity pro rodiny s dětmi.
Mezinárodní akci Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966, předchozí dva ročníky proběhly kvůli covidové pandemii pouze v online prostředí. Do dalšího ročníku vstupuje AFO s novou ředitelkou Evou Navrátilovou. „Od roku 2007 jsem nevynechala jediný ročník. Jsem ráda, že si AFO po dvou letech budeme moct užít živě. Festivalová atmosféra je jedinečná. Nebylo lehké si rozpomenout, jak se všechno připravuje, ale máme skvělý tým. Návštěvníci se mají na co těšit,“ avizovala před vypuknutím festivalu ředitelka prestižní akce.
Na AFO se tradičně musí návštěvníci jednotlivých částí programu akreditovat, vstup je zdarma. Na letošní ročník si mohli fanoušci festivalu koupit také speciální vstup a stát se takzvaně součástí AFO vesmíru. Olomoucký festival se řadí mezi nejnavštěvovanější akce tohoto typu v České republice. „Před zahájením festivalu bylo akreditací přes dva tisíce. Očekáváme dále kolem stovky hostů. Chtěli bychom dosáhnout kolem 3-4 tisíc zaregistrovaných návštěvníků. Z placených akreditací jsme utržili přes sto tisíc korun,“ informovala Navrátilová.
Letošní program bude od 26. dubna do 1. května hostit Umělecké centrum UP (Konvikt), kino Metropol, Cyrilometodějské teologická fakulta, Vlastivědné muzeum, Pevnost poznání, Divadlo na cucky, Jazz Tibet Club a komunitní zahrada Za()hrada.
Pondělí, 18. dubna 2022, 09:56
Dva dny koncertů, filmů, divadla, ale i besed a výstav nabídne v květnu studentům i veřejnosti Olomoucký majáles Univerzity Palackého. Přehlídka, která se dva roky nekonala kvůli pandemii koronaviru, letos slaví desáté výročí. Uskuteční se na...
Festival nabídne návštěvníkům také setkání s tvůrci filmů a zajímavými hosty z celého světa. Například na úvodní projekci filmu Jak zkrotit covid se v úterý dopoledne online ze Sydney připojí australská režisérka Sonya Pemberton.
Podle prorektora Univerzity Palackého Víta Procházky festival přibližuje i témata, která hrají roli v celosvětovém měřítku. To potvrzuje jeden z filmových tipů od dramaturga AFO Ondřeje Kazíka. „V české premiéře uvedeme snímek Into the ice, který byl poprvé k vidění před dvěma týdny v Dánsku. Film přináší příběh tří glaciologů, kteří sledují tání ledovců v Grónsku. Spolu s režisérem se spouští do obrovských děr v ledu, aby našli znepokojivé odpovědi o rychlosti změn zemského klimatu,“ zmínil Kazík.
Na přehlídku filmů se podle pořadatelů přihlásilo přes tři tisíce filmů. Do užšího výběru se dostalo 300 snímků, ve třech soutěžních kategorií pak získalo místo 57 z nich. „Několik měsíců jsme si lámali hlavy, které filmy zvolit. Vědecký film jako žánr je podle mě opravdu na vzestupu,“ podotkl dramaturg Kazík.
Pondělí, 11. dubna 2022, 08:57
Činohra, tanec, koncerty i besedy. Pětadvacátý ročník Divadelní Flory přinese v květnu do Olomouce sedm desítek akcí na třinácti scénách. Po období covidových omezení se mezinárodní festival vrací k tradičnímu termínu. Letošní pokračování nejen...
Tématem letošního ročníku AFO je naděje. Návštěvníci festivalu mohou zavítat na jednotlivé body či na celé programové sekce, které zahrnují například kategorie Adaptace, Na zdraví, Talent ve vědě a další.
„Chtěl bych návštěvníky uvítat ve světové metropoli popularizace vědy. Věda představuje naději. Je lékem a řešením na spoustu problémů, které přináší současná doba,“ prohlásil prorektor Univerzity Palackého pro komunikaci a studentské záležitosti Vít Procházka.
Festivalová atmosféra pohltí nejen studentské kruhy v Olomouci do 1. května. Na slavnostním zakončení AFO ocení také moderátora a novináře z České televize Daniela Stacha. „Chceme ocenit jeho dlouholetou a dechberoucí práci v rámci vědecké redakce České televize, ale také všechny aktivity během období pandemie, kdy se stal synonymem pro trpělivé a srozumitelné vysvětlování celé škály důležitých informací souvisejících s onemocněním covid-19. Je v našich očích hvězdou, která pro popularizaci vědy v České republice udělala obrovský kus práce,“ vysvětlila ředitelka festivalu Eva Navrátilová.
Neděle, 24. dubna 2022, 06:50
Olomoucký kraj udělil Ceny kultury. Ocenění se předávala za dva roky, loni se totiž slavnostní akce kvůli pandemii covidu nemohla uskutečnit. Ceny mají podobu kovového květu, vytvořila je sochařka a designérka Christine Habermann von Hoch.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.