Letos si připomínáme sto let od narození významného sklářského výtvarníka, malíře a grafika Bohumila Sekaniny. Rodák z Vanovic u Blanska se vyučil kameníkem, jako aranžér pracoval v prostějovském ČSAD. Jeho dílo a život představuje až do konce dubna výstava v galerii Špalíček v Prostějově.
Bohumil Sekanina se narodil 24. května 1923. V letech 1953 až 1958 soukromě studoval u akademického malíře Antonína Kameníka kresbu, malbu, grafické techniky a základy rytí a leptání skla. V letech 1958 až 1963 byl externím posluchačem katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP v Olomouci u profesorů Aljo Berana, Aloise Kučery, Vladimíra Navrátila a Františka Bělohlávka. Jeho technikou byla hlavně tužka, suchá jehla, linoryt, rákosové pero a dřevořezba.
Stále více jej však přitahovalo sklo. Navštěvoval sklárny a účastnil se různých stáží a seminářů. Výtvarnému zpracování skla se začal soustavně věnovat od roku 1964. Do bloků a skleněných desek převáděl své výtvarné představy pískováním, obrušováním a štípáním skleněné hmoty. Mezi materiály, které používal, patřily float, elektrofloat, lité a surové sklo. Jeho díla získávala zajímavou optickou kvalitu, ve které čistá plocha kontrastuje s plochami záměrně opracovanými. Z dalších technik používal leptání, listrování, hloubkové tryskání, hlazení a broušení. Vrstvením několika barevných skel na sebe dosahoval neobvyklých světelných efektů. Mnohé jeho „skleněné obrazy“ jsou inspirovány hudbou. Oblíbené jsou také jeho komorní skleněné artefakty určené k výzdobě bytových interiérů.
Neděle, 2. dubna 2023, 09:57
Před sto padesáti lety se narodil henčlovský rodák, novinář, spisovatel a zemědělský historik František Obrtel. Svým dílem se významně zapsal do historie celého regionu. Jeho nejúspěšnější knihou jsou Moravští sedláci, která je o politických...
Ve spolupráci s architekty a výtvarníky tvořil monumentální díla, která najdeme v řadě obřadních a obecních síní a ve veřejných budovách. Patří mezi ně například skleněná stěna ve svatební síni ve Ptení, stěna ve smuteční síni v Nezamyslicích, skleněné obrazy ve svatební síni ve Smržicích, pískovcová vitráž ve smuteční síni v Prostějově, skleněný obraz a vitráž v bývalé budově Okresního úřadu v Prostějově, triptych z barevných skel na Obecním úřadě v Lipové, tři skleněné portály na zámku v Konici. Další díla najdeme v Kroměříži, Olomouci, Brně, Loděnicích, Frýdku- Místku, Žďáru nad Sázavou, Kralupech nad Vltavou či na Slovensku, v Austrálii a Singapuru.
Na jeho obrazech vidíme krajinu, městská zákoutí i portréty herců, například Jaroslava Marvana, Ladislava Peška, Josef Kemra a Stely Zázvorkové a Aleny Vránové. Řada námětů pochází z Prostějova, Vrahovic, Ptení, ale také z Balkánu. Technikou zinkografie kolorované akvarelem vytvořil malé kouzelné obrázky starého Prostějova, například židovských uliček. Neméně zajímavé jsou jeho symbolické obrazy. Tvořil je technikou monotypu a vyjadřují duševní prožitky získané z poslechu hudby a četby poezie.
Úterý, 14. března 2023, 19:04
Před osmdesáti lety, 14. března 1943, zahynuli členové protifašistického odboje a výsadkové skupiny Bronse Bohumír Martínek a František Vrbka. Byli spjati s Prostějovem, kde studovali na zdejší reálce.
Výraznou roli v jeho životě měla hudba. Hrál na klavír, varhany a harmoniku. Miloval jazz, swing a operetu. V padesátých letech byl trombonistou v Orchestru Miloslava Milotínského, který reprezentoval éru swingu a taneční hudby v Prostějově.
Žil a pracoval v rodinném domě ve Vrahovicích, kde měl ateliér. Byl členem Unie výtvarných umělců sklářského sdružení v Praze. Umělecká díla také vystavoval v prodejně Dílo v Brně, kde je bylo možno zakoupit.
Svoji tvorbu představil na několika výstavách v Prostějově konaných v letech 1964, 1973, 1980, 1982, 1987. Dále vystavoval v Moravské galerii v Brně na Trienále rytého a řezaného skla (1985, 1987) a v galeriích v Holandsku. Další výstavy proběhly v Litovli, Boskovicích, Úsobrně, Slušovicích a Vyškově.
Bohumil Sekanina zemřel 1. srpna 1994 po těžké nemoci v léčebně v Jevíčku. Jeho ostatky jsou uloženy na Městském hřbitově v Prostějově. Svou tvorbou přesáhl hranice našeho regionu. Byl to významný umělec a dobrý a obětavý člověk. Jeho život a dílo představuje výstava v galerii Špalíček prostějovského muzea v Uprkově ulici s názvem Bohumil Sekanina… nejen sklář. Zájemci ji mohou zhlédnout do 28. května.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.