Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Neznámý akademický malíř František Krágl z Prostějova. Jeho osudy jsou zahaleny řadou tajemství

Osudy akademického malíře Františka Krágla jsou zahaleny řadou tajemství. Nenajdeme ho ve slovnících a encyklopediích, informací je poskrovnu. Jisté je, že přes třicet let žil a tvořil v Prostějově. Na zdejším zámku má až do konce dubna výstavu.

Hana Bartková
Autorka je historička a publicistka.

Akademický malíř František Krágl se narodil 6. března 1885 Chrudim, kdy zemřel, se přesně neví. Život zahaluje řada tajemství. Jeho osudy a dílo se snažili odhalit a přiblížit Tomáš Cydlík ze Státního okresního archivu v Prostějově a starožitník a kurátor Miroslav Macík, kteří připravili výstavu s názvem František Krágl, obrazy ze soukromých sbírek v jednom ze sálu městské galerie na zámku na Pernštýnském náměstí v Prostějově. Zájemci ji mohou zhlédnout do 29. dubna.

František Krágl studoval na Akademii výtvarných umění u profesorů Františka Ženíška a Maxe Pirnera. Potom působil jako středoškolský profesor na různých místech Moravy a Slovenska. Ve dvacátých letech učil na reálce v Košicích. Do Prostějova přišel v roce 1929 z Olomouce. Byl uváděn jako akademický malíř a soukromý profesor. Manželka Serafia rozená Floderová (1899 – 1942) byla poštovní asistentkou a pocházela z Lipníku nad Bečvou. V Prostějově bydlel na různých adresách, například Riegrova 16, Ruská 5, Školní 29, Jiráskovo náměstí 4, Svatoplukova 86. Poslední bydliště je uváděno v srpnu 1952 na Husově náměstí č. 33.

Před osmdesáti lety zahynuli členové výsadku Bronse, bývalí studenti prostějovské reálky

Před osmdesáti lety, 14. března 1943, zahynuli členové protifašistického odboje a výsadkové skupiny Bronse Bohumír Martínek a František Vrbka. Byli spjati s Prostějovem, kde studovali na zdejší reálce.

Věnoval se hlavně krajinomalbě. Motivy čerpal z plenéru na Moravě, Valašsku, Slovensku, Podkarpatské Rusi, v okolí Chotěboře a v Prostějově a okolí. V jeho díle najdeme i figurální náměty, portréty a zátiší. V srpnu 1930 nabídl městské radě v Prostějově ke koupi olejomalbu a akvarel Partie u sv. Anny v Drozdovicích. Po odmítnutí koupě věnoval v roce 1931 akvarel prostějovskému muzeu, tehdy mělo název Národopisné a průmyslové museum města Prostějova a Hané.

Zajímavé jsou i jeho obrazy dokumentující tvář tehdejšího Prostějova – u kostela sv. Jana Nepomuckého s klášterem Milosrdných bratří, část Dolní ulice u kostela sv. Petra a Pavla, kaple sv. Floriána, sv. Anny v Drozdovicích, sv. Andělů Strážných v Mánesově ulici, Boží muka pod Plánivou u Dětkovic.

Vytvořil také několik sérií pohlednic, na kterých zobrazil různé pamětihodnosti, například krásy Sobotína. V březnu 1945 vydal vlastním nákladem umělecké pohlednice prostějovského historického zámku. V té době byl pro svůj konzervativní styl tvorby charakterizován v tehdejším regionálním listu Hlasy z Hané jako „umělec staré gardy a šťastný stvořitel krásných věcí“.

Jeho obrazy se nacházejí většinou v soukromých sbírkách a občas jsou nabízeny ke koupi na aukcích.

Výtvarník Bohumil Sekanina by se letos dožil sto let. Některé jeho skleněné obrazy byly inspirovány hudbou

Letos si připomínáme sto let od narození významného sklářského výtvarníka, malíře a grafika Bohumila Sekaniny. Rodák z Vanovic u Blanska se vyučil kameníkem, jako aranžér pracoval v prostějovském ČSAD. Jeho dílo a život představuje až do konce dubna...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hana Bartková

Štítky Prostějov, akademický malíř, František Krágl, výstava, zámek, Jan Nepomucký, Maxmilián Pirner, František Ženíšek, Morava, Haná, Akademie výtvarných umění v Praze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Neznámý akademický malíř František Krágl z Prostějova. Jeho osudy jsou zahaleny řadou tajemství  |  Kultura  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.