Počasí dnes14 °C, zítra13 °C
Čtvrtek 31. října 2024  |  Svátek má Štěpánka
Bez reklam

POLITICKÁ KORIDA: Město Olomouc připravuje revitalizaci náměstí Republiky. Jak by mělo vypadat?

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Město Olomouc připravuje revitalizaci náměstí Republiky. Mělo by se zde redukovat parkování, aby celé náměstí bylo hezčí a vstřícnější pro chodce? Jak by mělo náměstí Republiky vypadat?

Odpovědi zastupitelů nejsou redakčně upraveny a jsou řazeny podle času doručení do redakce.

Martin Jirotka (SPD a Trikolora)

Mně to vyhovuje tak, jak je to v současné době. Chodci zde mají mnoho prostoru kolem tramvajové trati a je zde široký chodník i od kostela Sv. Michaela směrem ke Caritas.

Petr Daněk (Starostové a Zelení)

Náměstí Republiky má v krátké době již druhou architektonickou studii. U obou je příjemné, že částečně redukuje plochu pro parkování. Pro dlouhodobé stání je vhodnější nedaleko stojící parkovací dům, který má stále spoustu volných míst k parkování. Ba dokonce je v něm místo parkování dvoupatrová motorová dráha. U současného návrhu je zarážející skutečnost, že má jít pouze o levné a rychlé oživení prostoru. Některé úpravy ale působí poměrně nákladně. Mrzí mě, že součástí návrhu není koncepční výsadba stromů, které mohou růst, zatímco se bude dlouhá léta čekat na kompletní rekonstrukci prostoru. Vzrostlé platany nyní vysadili například na náměstí ve Vídni jako součást adaptace na stále častější vlny veder ve městech. Podobná adaptační strategie v Olomouci zoufale chybí.

POLITICKÁ KORIDA: Co by město mělo udělat, aby byl před povodněmi chráněný také Chomoutov?

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Protipovodňová opatření většinu města Olomouce až na jednu výjimku ochránila. Co by město mělo udělat, aby byl...

Pavel Grasse (ProOlomouc a Piráti)

Náměstí Republiky je z urbanistického hlediska důležitým místem na ose mezi vlakovým nádražím a historickým centrem s radnicí. Je součástí hlavního veřejného prostranství a současně komunikačním a sociálním prostorem města i kampusu univerzity v tom nejširším slova smyslu. Proto by zde měly do budoucna více převládat funkce pobytové i socializační. Automobilová doprava sem jistě v nějaké míře patří, to aby nebylo místo umrtveno pro některé kategorie uživatelů. Otázkou je nalezení oné přiměřené míry a odpovídajících režimů pro automobily, aby nebyly přehlušeny ostatní funkce náměstí, jako je tomu dnes. Redukovat by se tedy parkování mělo. Studie , která se nyní zpracovává, redukuje parkování do menšího ostrůvku uvnitř plochy. Po obvodu kolem kašny a při jezuitské koleji ponechává prostor pro sociální aktivity a komunikaci.

Parkoviště u knihovny a restaurace (bývalé pošty) studie ponechává v neredukované podobě. Zde bych byl razantnější a minimálně nárožní polohy domů mezi ulicemi 1. máje, Mariánská a Křížkovského bych více uvolnil, aby průhledy napříč náměstím nebyly zastíněny auty, aby pohyb chodců byl bezpečnější, aby se zlepšila přehlednost celého prostoru. O těch 5 nebo 6 aut méně automobilistům už tak neuškodí. Právě tyto parkující automobily brání vnímání parteru domů z prostoru náměstí a také znesnadňují využívání prostoru mezi chodníkem kolem těchto domů a prostorem náměstí těmi nejzranitelnějšími, jimiž jsou děti, rodiče s kočárky, hendikepovaní nebo senioři. Parkující automobily také ztěžují vnímání kvality tohoto veřejného prostranství jako celku i s podnožemi okolních domů a chodníků podél nich. Také by se tím zlepšily rozhledové podmínky jak pro pěší, cyklisty, ale i ty automobily.

POLITICKÁ KORIDA: Jak vnímáte současné nastavení daně z nemovitosti v Olomouci?

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Jak vnímáte současné nastavení daně z nemovitosti v Olomouci? Mělo by se uvažovat o nějaké úpravě?

Podle mě by tedy mělo mít náměstí Republiky výrazněji méně parkovacích stání, podmíněných režimově, například na maximální dobu stání třeba 2 hod bez možnosti prodloužení. Stání by měla být soustředěna spíše do středové polohy náměstí, aby se uvolnil prostor kolem kašny a podél parteru domů. Po obvodu potom umístit více funkcí zobytňujících náměstí, jako již nyní např. stánek s kávou, do budoucna i jiné druhy občerstvení. Více laviček nebo ploch k relaxaci, přistínění pro parné letní dny, a různé atrakce, které by daly důvod procházejícím lidem se zastavit a více užívat prostor. Tedy celková proměna náměstí z ryze komunikačního prostoru na prostor komunikačně – pobytový.

Neodpověděli Otakar Štěpán Bačák (spOLečně), Markéta Záleská (SPOLU), Miloslav Tichý (ANO).

Víc prostoru pro chodce, méně parkovacích míst. Olomouc řeší možnosti proměny náměstí Republiky

Přívětivější podobu pro obyvatele i návštěvníky centra Olomouce by mohlo získat náměstí Republiky naproti vlastivědného muzea. Nízkonákladová proměna významné lokality je předmětem odborné studie, kterou bude po dokončení projednávat vedení města....

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto poskytla kancelář ellement architects

Štítky politická korida, Olomouc, parkování, revitalizace, chodník, náměstí Republiky, Vídeň, ProOlomouc, Česká pirátská strana, Markéta Záleská, Miloslav Tichý

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

POLITICKÁ KORIDA: Město Olomouc připravuje revitalizaci náměstí Republiky. Jak by mělo vypadat?  |  Politika  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.