V prodejnách Kaufland a Lidl lidé ode dneška zaplatí dalšími druhy elektronických a papírových stravenek. Řetězce, oba z německé maloobchodní skupiny Schwarz, začaly přijímat stravenky společností Benefit plus a Up Česká republika. Potravinářské sítě o tom dnes informovaly v tiskových zprávách. Stravenky jako další možnost platby, vzhledem k uzavřeným restauracím a omezeným příležitostem k jejich uplatnění, minulý týden zavedla společnost Globus. V dalších velkých potravinářských sítích přijímají většinu nejrozšířenějších stravenek běžně už delší dobu.
Na jeden nákup se v prodejnách Kaufland u papírových stravenek Up Česká republika (původně Le Chèque Déjeuner) vztahuje limit deset kusů nebo hodnota 1600 korun. V případě elektronických stravenek není nákup omezen. Pokladní na stravenky nebudou vracet. Případné přeplatky budou moci lidé věnovat jako dar organizaci Chance for Children, kterou Kaufland dlouhodobě podporuje. Elektronické stravenky lze použít u běžných i samoobslužných pokladen, papírové poukázky berou jen běžné pokladny.
Kaufland dosud přijímal poukázky Naše stravenka a Ticket Restaurant. „Estravenky Benefit Plus odebírají v tuzemsku zaměstnanci více než 250 firem. Papírové stravenky Up spolu s elektronickou kartou eStravenka pak využívá 310 000 lidí, kterým přinášíme novou možnost nákupu kvalitních potravin ve více než 260 prodejnách Lidl v ČR," uvedl mluvčí společnosti firmy Tomáš Myler. Zákazníci Lidlu v případě zmíněných stravenek mohou potraviny a nealkoholické nápoje nakupovat bez limitu.
Lidl dříve přijímal stravenky Naše stravenka, zhruba měsíc v prodejnách akceptuje také stravenky a stravenkové karty Sodexo. U papírových stravenek je v tomto případě limit deseti kusů na jeden nákup.
V Globusu mohou lidé uplatnit stravenky vydávané společnostmi Edenred, Up ČR a Sodexo. Nakoupit za ně mohou potraviny a nealkoholické nápoje do 1000 korun. Na stravenky zde přitom vracejí 20 korun. Stravenky nemohou zákazníci využít u samoobslužných a Scan&Go pokladen. Globus zatím stravenky přijímal jen při nákupu jídel ve svých restauracích. U výdejních oken, která jsou nyní otevřena, mohou lidé za jídlo stravenkami platit nadále.
„Všechny prodejny Tesco s výjimkou čerpacích stanic přijímají stravenky Gastro Pass, Ticket Restaurant, Chèque Déjeuner, Gusto kartu a Benefit plus, a to i na samoobslužných pokladnách. V rámci jednoho nákupu však zákazník může použít nejvýš pět papírových stravenek a platí i limit pro jejich maximální hodnotu, a to 500 korun. V případě elektronických stravenek si maximální denní limit určuje společnost, která je vydává. Hotovost Tesco na stravenky nevrací," uvedl mluvčí Tesco Václav Koukolíček.
ČTK od zástupců stravenkových firem již dříve zjistila, že neplánují platnost papírových stravenek vydaných před letošním říjnem prodlužovat. Lidé je tak musejí využít do konce roku. Stravenkové společnosti ale předpokládají, že nevyužitých jich zůstane více než v minulých letech.
Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. Stravenky dostává kolem 1,3 milionu lidí.
Stravovací provozy musejí být od 14. října pro veřejnost uzavřené. Jídlo mohou prodávat přes rozvoz nebo výdejní okénka, která mohou fungovat mezi 06:00 a 20:00.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.