Vzácný levhart mandžuský si zvyká v Zoo na Svatém Kopečku. Brzy se ukáže návštěvníkům

Autoři | Foto Zoologická zahrada Olomouc

Levharta mandžuského získala do svého chovu zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce, do které kočkovitou šelmu přivezli zoologové z německého Ascherslebenu. Čtyřletý samec Akeno si už zvyká na nový domov a k vidění bude v rozlehlém pavilonu vybudovaném právě pro levharty mandžuské. 

Levhart Akeno je příbuzensky spojen se Svatým Kopečkem. "Jedná se o vnuka naší samice Izabely, která si v naší zoo užívá zasloužený důchod," zmiňuje mluvčí olomoucké zoologické zahrady Iveta Gronská.

"Do budoucna by měl vytvořit chovný pár s mladou samicí. Ta přicestuje během několika měsíců z Kodaně. Prozatím ale Akeno potřebuje nějaký čas na aklimatizaci, než se v plné kráse ukáže návštěvníkům,“ uvedla olomoucká zooložka Jitka Vokurková.

Česká republika měla v chovu mandžuských levhartů podle Vokurkové výjimečné postavení. V zoologické zahradě v Praze bylo chováno nejvíce čistokrevných levhartů mandžuských mimo území Ruska. Jako druhá s jejich chovem v roce 2001 započala právě zoo na Svatém Kopečku, ve které bylo odchováno zatím 12 jedinců.

Olomoucká zoo získala z Francie dva samce ohrožené pandy červené

Olomoucká zoo získala do svého chovu dva samce pandy červené, která patří mezi ohrožené druhy zvířat. Samci této stromové šelmy byli na jaře přivezeni z francouzské zoologické zahrady Parc Zoologique et Château de la Bourbansais, kde se narodili...

Ruské zoologické zahrady v čele se zoo v Novosibirsku postupně vypouštějí levharty mandžuské zpět do přírody, aby se posílila jejich populace. Olomoucká zoo se do tohoto projektu zapojila v roce 2005, kdy poskytla jednoho levharta. Populaci levhartů mandžuských ve volné přírodě ohrožuje pytláctví, lesní požáry a těžba dřeva a nerostných surovin.

Levhart mandžuský se přirozeně vyskytuje pouze na Dálném východě, kde obývá nedotčené lesy. Počty levhartů mandžuských v zajetí několikanásobně převyšují jejich zastoupení v přírodě. Za poslední léta se početní stavy volně žijících levhartů mandžuských ale zvýšily až na 100 zvířat, která byla spočítána v roce 2017 pomocí fotopastí. Původní monitoring v 70. letech minulého století, kdy probíhalo sledování stop levhartů ve sněhu, zjistil pouze 32 jedinců.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, Svatý Kopeček, zvířata, zvíře, Kodaň, Novosibirsk

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.