Radnice v Přerově si už neví rady s problémovými nájemníky v centru města, a proto se rozhodla, že zde vyhlásí další bezdoplatkovou zónu. Podobné kroky dělají i jiná města v Olomouckém kraji, naposledy například Prostějov.
V domě na Žerotínově náměstí v centru Přerova v těsném sousedství Úřadu práce opakovaně zasahuje policie. Bydlí zde sociálně slabší nájemníci, kteří neustále vyvolávají konflitky. V posledních třech letech oblast kromě policie monitorovali asistenti prevence kriminality a navštěvoval ji také terénní pracovník z odboru sociálních věcí magistrátu.
„Nestěžovali si jen nájemníci z blízkých domů, ale i z pracovního úřadu. V rámci represe je řešení situace obtížné, jelikož jsou obyvatelé v drtivé většině na různých sociálních dávkách a není možno z nich případnou pokutu vymoci. Preventivní působení se míjí účinkem,“ popisuje situaci ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki.
Nyní radním Přerova došla trpělivost. V domě chtějí vyhlásit bezdoplatkovou zónu.
„Naše opatření cílí jednoznačně na dům, jehož nájemníci trvale narušují sousedské vztahy a snižují kvalitu bydlení v jinak atraktivní a klidné lokalitě uprostřed města. Ambicí je do budoucna zlepšit situaci v takzvaném domě hrůzy a potažmo na celém náměstí,“ řekl náměstek primátora Přerova Petr Kouba (ODS).
V minulosti Přerov nechvalně proslavily problémy v komunitě olašských Romů, u jejichž šarvátek museli opakovaně zasahovat policisté. Lidé si stěžovali nejen na potyčky romských klanů, ale i na jejich agresivitu, křik, odpadky, poházené injekční stříkačky a celkový nepořádek. Nejproblémovější rodina se nakonec odstěhovala, v lokalitě i tak vznikla bezdoplatková zóna.
„Jednali jsme jak s majiteli bytu, tak se společenstvím vlastníků, které mělo zájem, aby se dům dostal na seznam bezdoplatkových zón a nemohli se tam nastěhovat další potížisté, kteří na bydlení čerpají doplatek od státu,“ vysvětlil náměstek Kouba.
Další zóny Přerov vyhlásil už začátkem roku 2018 takřka v celé přednádražní čtvrti, opatření mířilo i do Dluhonské ulice, která byla pověstná ubytovnami, a loni se zóny rozšířily do centra Přerova, kde lidé rovněž žijí v pronajatých bytech. Nařízení zasáhlo Masarykovo náměstí a ulice Kratochvílovu, Wilsonovu a část Palackého.
Jako první v Olomouckém kraji vyhlásila bezdoplatkovou zónu obec Stražisko na Prostějovsku, kde už byly neúnosné problémy s obyvateli zdejší ubytovny. O podobnou vyhlášku usilovala i nedaleká obec Přemyslovice, ale neuspěla, nebo město Šternberk. O vyhlášení bezdoplatkové zóny nyní uvažuje také Prostějov.
"V okolí ubytovny v Olomoucké ulici chceme vyhlásit bezdoplatkovou zónu a nyní sbíráme podněty a vyjádření například od policie, oddělení sociální péče o děti a od dalších institucí," potvrdila náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková (ČSSD).
Obyvatele na frekventované prostějovské ulici dlouhodobě obtěžuje především hádky, hluk, křik a nepořádek v okolí ubytovny.
Čtvrtek, 23. července 2020, 09:00
Pod palbou ostré kritiky se ocitlo vedení Přerova před plným sálem obyvatel města, kteří ve středu řešili bezpečnost ve městě kvůli nedávným incidentům znesvářených rodin olašských Romů. Na veřejné slyšení v Městském domě přišlo několik set lidí....
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.