Osud se s Martinou Půtovou rozhodně nemazlil. Půvabnou ženu na konci roku 2013 napadl před domem její bývalý přítel, který ji polil žíravinou. Chemikálie mladou ženu popálila v obličeji, poleptala její zažívací a dýchací trakt. Přišla také o zrak. Sama ale rozhodně nepropadá sebelítosti, a naopak pomáhá druhým. Podílela se na založení projektu Burn Fighters a je zapojená také do programu Návštěvy POTMĚ. O jejím nelehkém životním příběhu nyní vzniká časosběrný dokument s pracovním názvem Martina.
Už je to osm let, kdy Martina z Plzně jako zázrakem přežila útok bývalého přítele, který ji před domem polil kyselinou. Žíravinu bohužel i částečně spolkla a utrpěla vnitřní zranění. „Byl to pro nás šok! A další nastal, když nás za ní na chvíli pustili. Pod změtí hadiček a vedle všemožných přístrojů ležel člověk, který vůbec nevypadal jako naše krásná sestra. Měla vlasy oholené na ježka a oteklý obličej pokrytý jedním velkým strupem. Nechtěli jsme tomu věřit a vůbec netušili, co bude dál," popisuje Martiny sestra Andrea první dny bezprostředně po nepochopitelném útoku.
První dva týdny byly podle jejích slov kritické. Kdykoli zazvonil telefon, všichni se obávali nejhoršího. „Ty dny byly nekonečné, plné strachu a hlavně bezmoci, že ji nemůžeme nijak pomoct. Druhý den Martinu probudili z umělého spánku. Když mi tehdy stiskla ruku, cítila jsem neuvěřitelně silný pocit radosti, že žije, že je tu s námi,“ vzpomíná Andrea.
Sport měla Martina vždy ráda a opět se k němu vrací. Na snímku je i její asistenční fenka Bianka, foto: Burn Fighters
V nemocnicích strávila Martina tři měsíce, kdy absolvovala řadu operací a transplantací. Léčba trvala bezmála tři roky. Útočníkovi soud vyměřil za pokus o vraždu výjimečný trest 23 let vězení. Na špatnou náladu Martině pomáhalo zaměstnat hlavu. V roce 2018 založila se Simonou Riedlovou projekt Burn Fighters, který radí lidem s popáleninami. Zapojená je také do služby Návštěvy POTMĚ, který propojuje nevidomé s osamělými seniory nebo pořádá osvětové akce pro děti. Za své aktivity obdržela loni Cenu Olgy Havlové.
„Důvod, proč jsem se rozhodla založit společně se Simonou Riedlovou Burn Fighters byl takový, že jsem si neměla s kým popovídat o tom, co se mi stalo s člověkem, který zažil něco podobného, o tom, jak se starat o popáleniny, jak náročnou léčbou člověk musí projít a co ho čeká. V Čechách nic takového nebylo, proto jsem se rozhodla, že svoje zkušenosti a rady s následnou péči po propuštění z nemocnice budu sdílet s lidmi, které potká podobné neštěstí,“ vysvětlila Martina Půtová, co ji vedlo k založení jejího projektu.
Vznik časosběrného dokumentu, který zatím nese pracovní název Martina, podpořil Plzeňský kraj částkou 100 tisíc korun. Hejtmanství podporuje filmovou tvorbu posledních zhruba šest let. Autorům dokumentů, celovečerních snímků i studentských projektu přispěl už celkem sedmi miliony korun. Letos se kromě dokumentu Martina jedná také o film Tancuj, Matyldo!, Oběť, Běžná selhání, Ekoteroristi, Zbojník a Nikdo mě nemá rád za víc než 1,2 milionu korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.