Až pět měsíců po narození odhalili chovatelé z olomoucké zoo pohlaví mláděte medojeda kapského. Matky medojedů jsou totiž velmi opatrné, a svá mláďata si přísně střeží. Chov těchto šelem je přitom velmi vzácný, v olomoucké zoo se zatím narodila jen dvě mláďata.
Mládě medojeda se v zoo na Svatém Kopečku narodilo začátkem dubna a je to kluk. Stalo se pýchou olomoucké zahrady, byť se s návštěvníky zatím ještě nesetkalo.
„Jelikož matka je velmi opatrná a ne příliš přátelská, dlouho jsme o mláděti věděli jen podle zvuků, které vydávalo. V současné době už je jen o něco menší než matka, ale oba jsou na sobě navzájem velice závislí. Mláďata medojedů se od matky odstavují až po desátém měsíci věku, jeho umístění do spřátelené zoologické zahrady má tudíž ještě čas,“ vysvětlila zooložka Libuše Veselá.
Medojed se v zoo vyskytuje velmi zřídka. Na celém světě ho chová 16 institucí, v Evropě pouze šest, z toho tři české zoo.
Olomouckou skupinu zakládali v roce 2018 samec Akin a samice Kali. Jednalo se o geneticky cenné jedince, jelikož pochází z míst svého přirozeného výskytu v Africe. Olomoucká zoo prozatím odchovala dvě mláďata.
Kunovitá šelma žije kromě Afriky také v jižní Asii. Samci mívají oproti samicím až dvojnásobnou váhu kolem 15 kilogramů. Medojed je aktivní hlavně v noci, je všežravec, nepohrdne mršinou, pochutná si i na ovoci a má rád med. V zajetí se může dožít až 26 let, ve volné přírodě podstatně méně.
Úterý, 14. září 2021, 08:54
V olomoucké zoologické zahradě se narodila mláďata dikobraza srstnatonosého. Na svět jich vykouklo hned osm. Prvního mláděte se zoo dočkala v roce 2012 i přesto, že dikobrazy chová od konce dvacátého století. Od té doby se zde narodilo celkem...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.