První týden akademického roku opět oživil Olomouc návratem 23 tisíc studentů nejen do univerzitních poslucháren, ale také do ulic města. Univerzita Palackého připravila i letos nabídku nových studijní oborů. Studenti i zaměstnanci se také musejí vyrovnat s dodržováním protiepidemických opatření.
Ve vnitřních prostorách školy nařizuje Univerzita povinné nošení respirátorů. Ty však mohou studenti odložit při výuce a v řadě dalších případů, na které pamatují výjimky z nařízení. „Nad rámec platných vládních opatření doporučil pan rektor ochranu dýchacích cest ve všech vnitřních prostorách univerzity, a to i po celou dobu výuky či zkoušek. Další doporučení se pak týkají například příjezdů studentů a zaměstnanců ze zahraničí,“ sdělil mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.
V Olomouci každoročně navštěvuje dlouhodobé studium přes dva a půl tisíce studentů ze zahraničí, z toho 1600 je ze Slovenska. Další necelé dva tisíce studentů z ciziny zavítá na Hanou na krátkodobé výukové pobyty. Druhá nejstarší univerzita v Česku eviduje posluchače ze stovky zemí světa. „Na zahraniční studenty se samozřejmě vztahují platná vládní opatření pro příjezdy ze zahraničí, která stanovují podmínky pro testování a samoizolaci v souvislosti s aktuálním přehledem rizikových zemí,“ podotkl Havrlant.
Čtvrtek, 23. září 2021, 13:42
Olomoucký trh realit prochází trendem značného nárůstu cen. Byty různých velikostí i domy k rekonstrukci jsou však stále žádaným zbožím. Podle realitního makléře Adama Šimoníka ze společnosti Vojta Reality se nemovitosti často daří prodat i během...
Před ubytováním ve vysokoškolských kolejích bylo nutné letos doložit certifikát o očkování, prodělané nemoci nebo testu. Univerzita zřídila i speciální testovací místo, z pěti desítek studentů otestovaných antigenními testy měli všichni negativní výsledek.
Několik týdnů před začátkem semestru zjišťovala Univerzita Palackého proočkovanost proti Covidu-19 u studentů a zaměstnanců prostřednictvím anonymního dotazníku. Podle zástupců UP z 9400 vyplněných dotazníků vyplynulo, že aplikaci alespoň jedné dávky vakcíny podstoupilo 80 % respondentů.
„Účast v anketě i její výsledky nás příjemně překvapily, přestože se jedná pouze o orientační průzkum. Jsme si vědomi, že se výsledky nedají bezezbytku přenést na zbytek univerzity, ale jiný nástroj k získání těchto informací v tuto chvíli k dispozici bohužel nemáme,“ konstatoval mluvčí Havrlant.
Nový semestr začal na většině fakult 20. září a už o týden dříve na Lékařské fakultě a Fakultě zdravotnických věd UP. Výuka je v tuto chvíli na všech fakultách prezenční. V případě zhoršení situace v souvislosti s pandemií je podle vedení školy připravena možnost přejít k hybridní a online výuce. U některých velkých přednášek - například na pedagogické fakultě – se po počítá s prezenční i online formou, aby se snížil počet studentů v posluchárnách.
Od právě zahájeného akademického roku se studenti pustili do poznávání nově nabízených oborů. Ty mají zohledňovat i aktuální trendy. „Například Fakulta tělesné kultury UP bude nově nabízet profesní studijní program Aplikovaná, Fakulta zdravotnicích věd UP dva nové navazující magisterské programy Specializace v ošetřovatelství: Sestra pro péči v interních oborech a Specializace v ošetřovatelství: Sestra pro péči v chirurgických oborech,“ zmínil mluvčí s tím, že novinkou je také bakalářský program Průmyslový design, na kterém Univerzita spolupracuje s Vysokou škola báňská – Technickou univerzita Ostrava.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.