Dlouho připravovaný projekt revitalizace pramene Odry získal ocenění v anketě Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí. Úpravu prameniště evropského veletoku zajistil státní podnik Vojenské lesy a statky a myslel při tom také na turisty, pro které vznikl nový výletní cíl.
Z obce Kozlov se od přelomu loňského a letošní roku vydávají výletníci na procházku vojenským prostorem Libavá. Vstup k pramenu Odry je povolen jen o víkendu a o státních svátcích, kdy neprobíhají v oblasti cvičení armády. Nejviditelnější změnou na turistické trase jsou dřevěné povalové chodníky, informační tabule či lavičky a další místa k zastavení. Příroda v okolí pramene ale doznala zásahů významnějších pro životní prostředí.
Vedle návštěvnické infrastruktury lesníci především vyčistili a revitalizovali takzvaný horní pramen, obnovy se dočkal také dolní pramen krytý přístřeškem.
„Hlavním cílem byla především stabilizace vodního režimu v této oblasti, tak aby bylo prameniště tohoto významného evropského toku zachováno a nedošlo k jeho ohrožení v podmínkách vyvolaných změnami počasí v posledních letech. Jako lesní hospodáři jsme si vědomi významu lesních ekosystémů pro stabilitu vodního režimu v krajině. A spojit tyto kroky se zvýšením důstojnosti tohoto místa, o které projevuje každoročně zájem stále více návštěvníků, i s osvětou o přírodním významu celé lokality Oderských vrchů, nám přišlo jako dobrý nápad,“ vysvětlil ředitel Vojenský lesů a statků Petr Král.
Pramen Odry se dříve nacházel ve vzrostlém smrkovém lese, který Vojenské lesy po devastaci suchem a kůrovcovou kalamitou nahradily novou druhově pestrou výsadbou. Díky nasazení zaměstnanců Vojenských lesů pak došlo k vybudování naučné stezky. Ta se stala rychle oblíbeným výletním cílem. „Mělo to efekt hlavně v době covidové. Lidé, kteří nemohli vlastně vůbec nikam, začali hledat zajímavá místa v okolí svého bydliště. Trasa k prameni Odry v té době bývala hodně navštěvovaná,“ podotkl Jaroslav Nerad, ředitel divize VLS Lipník nad Bečvou.
Zvláštního ocenění se na galavečeru dostalo také bývalému řediteli lipnické divize VLS Petru Skočdopolemu. Lesník, který letos náhle zemřel ve věku nedožitých padesáti let, získal in memoriam Cenu veřejnosti za přínos v oblasti životního prostředí 2021.
Sobota, 23. října 2021, 18:54
Rekonstrukce hradu Helfštýna na Přerovsku je Stavbou roku 2021. Ocenění za projekt Záchrana a zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn dostalo Muzeum Komenského v Přerově, pod které památka spadá. Oprava hradu se stala rovněž Stavbou roku Olomouckého...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.