Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Archeologové odkryli dvě starobylá sídliště na Prostějovsku. Našli i kostru kováře či hutníka

Více než tři desítky archeologických objektů objevili odborníci při záchranném výzkumu u Čelechovic na Hané na Prostějovsku. V místě se připravují vodohospodářské úpravy, lokalita poskytla archeologům svědectví o dvou historických etapách, kdy zde žili dávní předkové. Nálezy potvrdily osídlení z dob okolo třetího století před naším letopočtem a také pozdější osadu z raného středověku.

Lokalitou se archeologové zabývali od konce července do poloviny října, terenní výzkum přinesly důkazy o dvou etapách dosud neznámého osídlení oblasti. „V prvním případě jde o sídliště ze střední doby laténské, k jehož existenci můžeme vztáhnout i známé keltské pohřebiště narušené při budování železniční trati již v roce 1882. Z výplní několika prozkoumaných polozahloubených chat byla získána nejen kolekce keramiky nebo zvířecích kostí, ale kupříkladu i na dvě poloviny rozlomený švartnový náramek či drobná keltská mince,“ přiblížil archeolog Pavel Fojtík z Ústavu archeologické památkové péče Brno a doplnil: „Archeologicky velmi cennými jsou fragmenty keltské nádoby s unikátní vhloubenou výzdobou, která poukazuje na kontakty směrem k severu, do oblasti takzvané przeworské kultury.“

Alej roku může růst i v Olomouckém kraji. Region nominoval desítku stromořadí

Silnice za vesnicí, městské ulice i hráze rybníků lemují aleje nově vysazených i letitých stromů, které pamatují desítky i stovky let historie. Už po jedenácté probíhá anketa o Alej roku, v Olomouckém kraji letos lidé nominovali desítku stromořadí....

Během záchranného výzkumu odkryli a zdokumentovali archeologové také osadu z raného středověku. Ta pravděpodobně vznikla v devátém století našeho letopočtu, lidé zde žili až do jedenáctého století. „Mezi nejzajímavější nálezy patří baterie železářských pecí ze druhé poloviny 10. století či zásobní jáma na obilí, která vydala kolekci keramiky, zvířecích kostí nebo trosek mazanicové pražnice, což zařízení k dosoušení obilí a také drobný stříbrný peníz takzvaný obol,“ přiblížil vzácné objevy Pavel Fojtík.

Jako vysoce neobvyklý nález hodnotí archeologové hrob s kosterními ostatky dospělého muže. „Předběžné antropologické posouzení skeletu poukazuje nejen na kvalitní výživu, ale i na těžkou práci projevující se místy až extrémními svalovými úpony například na prstech rukou. V kontextu prokazatelné ekonomické orientace osady na železářskou výrobu můžeme hovořit o možném pohřbu hutníka nebo kováře, což se pokusí prokázat započaté antropologické a chemické expertízy,“ uvedl k dalšímu zkoumání kostry z Čelechovic archeolog Fojtík.

Přes tisíc beden nálezů. Archeologové vytěžili bohaté lokality u Přerova

Na dokumenty potřebné pro zahájení stavby D1 u Přerova se stále čeká, mezitím zde archeologové dokončili terénní průzkum. Čtyřleté bádání v okolí Dluhonic, Předmostí, ale také Horní Moštěnice či Bochoře přineslo jedenáct set beden nálezů a artefaktů.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ústav archeologické památkové péče Brno | Zdroj Ústav archeologické památkové péče Brno

Štítky Archeologie, nález, objev, průzkum, Prostějov, okres Prostějov, výzkum, raný středověk, Pavel Fojtík, kostra, kovář, Čelechovice na Hané, sídliště, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Archeologové odkryli dvě starobylá sídliště na Prostějovsku. Našli i kostru kováře či hutníka  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.