První mládě, které se v letošním roce narodilo v olomoucké zoo, je opět kotul veverovitý. Opička se narodila v sobotu, prozatím dobře prospívá a má se čile k světu. Její pohlaví budou chovatelé znát asi za pět měsíců, až se osamostatní od matky.
První mládě letošního roku v olomoucké zoo si dalo na čas. Velmi často to bývá právě kotul veverovitý. "Mládě se narodilo v sobotu 8. ledna a prozatím prospívá dobře. Pohlaví budeme znát za zhruba pět měsíců, je potřeba, aby nám ho samice půjčila," přiblížila zooložka Jitka Vokurková.
Olomoucká zoo chová kotuly, známé z filmů o Pipi Dlouhé punčoše, od roku 1993. Na Svatém Kopečku se již narodilo 133 mláďat. Malá opice z čeledi malpovitých obývá území Jižní Ameriky, většinu dne tráví na stromech hledáním potravy v korunách stromů. Živí se nejrůznějšími plody, květy, hmyzem, nektarem i drobnými obratlovci.
"Kotulové parfémují močí ocas, ale i vlastní podřízené jedince. Moč nesmí chybět ani při označování teritoria. Kotulové tvoří až stočlenné tlupy s přísnou hierarchií složené převážně ze samic a nedospělých mláďat obojího pohlaví. Samci se drží bokem a k samicím se přidávají jen v době říje," popsala mluvčí zoo Iveta Gronská.
Mozek kotula je v poměru k tělesné hmotnosti zhruba dvakrát větší než u člověka, a možná proto se kotul stal prvním primátem vyslaným do kosmu. V roce 1958 odstartoval z mysu Canaveral první kotul Gordo a o půl roku později byl následován Bakerem, který suborbitální let přežil.
Sobota, 27. listopadu 2021, 16:04
Z nového mláděte, které se narodilo v olomoucké zoo, by jistě měla radost Pipi Dlouhá punčocha, jejíž opička Pan Nilsson byla kotul. Právě v početné tlupě kotula veverovitého nyní olomoučtí chovatelé hlásí přírůstek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.