Počasí dnes23 °C, zítra21 °C
Středa 15. května 2024  |  Svátek má Žofie
Bez reklam

V Prostějově se otevřela výstava, která mapuje podobu bývalé synagogy

V Prostějově se otevřela výstava mapující podobu bývalé zdejší nové synagogy, dnešního Husova sboru. Její vizualizaci formou virtuální rekonstrukce zachytila absolventka Technické univerzity ve Vídni Irene Moserová. Vzhled svatostánku v minulosti i v současnosti podrobně mapují také detailní informace na deseti panelech. Výstava připomíná 80. výročí transportů židovských spoluobčanů do koncentračních táborů.

Původně nová synagoga v sousedství židovské modlitebny Bet ha-midraš byla postavena židovskou obcí roku 1904 jako náhrada za zbořenou starou synagogu. Návrh vypracoval přední vídeňský architekt Jakob Gartner. Za okupace byla zničena a vydrancována. Po válce budovu odkoupila Církev československá husitská a v letech 1946 až 1949 ji nechala radikálně přestavět podle projektu olomouckého architekta Huberta Austa.

Jádrem virtuální rekonstrukce prostějovského templu je 3D model a vizualizace, výsledkem jsou fotorealistické obrázky dnes už neexistujících prostor synagogy. "Technická univerzita ve Vídni se projektu virtuálních rekonstrukcí synagog v Evropě věnuje systematicky a Prostějovem se tato sbírka rozrostla o další objekt," uvedla autorka Irene Moserová, která virtuální rekonstrukci prostějovské synagogy zpracovala ve své diplomové práci.

Prostějov si připomíná 80 let od transportů Židů. Uloží dalších 15 Kamenů zmizelých

Patnáct Kamenů zmizelých za židovské občany Prostějova, kteří byli zavražděni za druhé světové války, uloží dnes spolek Hanácký Jeruzalém v ulicích města. Z více než dvanácti set zdejších Židů holocaust přežila pouze stovka. Transporty do...

Podkladem byly podle ní nejen originální plány synagogy, ale také plány přestavby do podoby kostela Církve československé husitské architekta Huberta Austa z roku 1949. "Plány přestavby jsou zajímavé především proto, že budova byla znovu přeměřena předtím, než byla stavebně pozměněna. Takže plány přestavby do podoby husitského kostela sloužily svým způsobem jako kontrola, respektive jako potvrzení původních rozměrů synagogy. Tím byly eliminovány případné nepřesnosti," doplnila Moserová.

Výstava je součástí připomenutí letošního 80. výročí transportů, kdy z více než 1200 místních židů přežila koncentrační a vyhlazovací tábory pouze stovka z nich. Lidem tragické osudy symbolicky připomíná v ulicích města ode dneška i 15 dalších kamenů zmizelých.

"Chceme jednak připomenout tragický osud prostějovských Židů, zároveň však zdůraznit, že záměr nacistů vymazat tuto komunitu z paměti, se naštěstí nezdařil; naopak, připomínáme si život, bohatou tvůrčí činnost a přínos židovského obyvatelstva pro Prostějov. Výstavba nové synagogy, která existuje dodnes, byť v přestavěné podobě, byla jedním ze symbolů významu židovské obce v Prostějově," uvedla za spolek Hanácký Jeruzalém Jana Gáborová.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hanácký Jeruzalém

Štítky synagoga, podoba, historie, židé, holokaust, Prostějov, rekonstrukce, Vídeň, architekt, Jakob Gartner, Evropa, Jana Gáborová, Jeruzalém

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Prostějově se otevřela výstava, která mapuje podobu bývalé synagogy  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.