Počasí dnes2 °C, zítra7 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Zničenou olomouckou synagogu připomene bronzový model. Projekt zbrzdila válečná situace

V pietní místo významného olomouckého chrámu by se měla proměnit část travnaté plochy nedaleko Terezské brány. Za druhé světové války zdemolovanou synagogu zde bude připomínat její bronzový model a dvoumetrový kamenný památník. Přípravná fáze je kompletní, komplikovanější je však financování vzpomínkové úpravy lokality.

Na nároží ulic Lafayettova a Javoříčská v sousedství parkoviště chce Židovská obec Olomouc vybudovat památník, který bude připomínat historickou podobu Palachova náměstí. Trávník nahradí dlažba, ze které bude vyčnívat žulový podstavec nesoucí bronzový model synagogy o rozměrech 100 krát 60 krát 91 centimetrů.

Otmar Oliva nebo fotbalista Jan Chladil převzali v Arcibiskupském paláci v Olomouci Ceny města

Arcibiskupský palác v Olomouci včera večer hostil slavnostní oceňování významných osobností a počinů za uplynulý rok. Ceny města se udělovaly už po pětadvacáté, třináctý ročník má za sebou vyhlášení Ceny za počin roku. Své návrhy na ocenění zasílali...

Předlohu pro bronzový model už vyrobili odborníci z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s olomouckým sochařem Jiřím Žlebkem. 3D tisk modelu ze speciálního termoplastu trval zhruba 2300 hodin. Velmi detailní plastový model prezentovali zástupci židovské komunity již minulý rok vedení města. Realizaci samotného památníku zpozdila podle předsedy Židovské obce Olomouc Petra Papouška také situace spojená s válečným konfliktem ve východní Evropě. „Všechny zainteresované orgány se k památníku vyjádřily, byl schválen územní záměr. Projekt je připravený, řeší se ale finanční otázka. Památník by se měl zaplatit kombinací sponzorských darů a sbírky,“ shrnul Petr Papoušek.

Rozlehlá synagoga byla vysvěcena v roce 1897, o necelé půlstoletí později ji ale vypálili nacisté a po poškození požárem bylo rozhodnuto o demolici sakrální stavby. „Budova byla jedna z dominant Olomouce, byla to synagoga pro sedm set lidí. Židovská komunita byla před válkou v Olomouci významná z hlediska toho, že se podílela na kulturním, sociálním a ekonomickém růstu a životu města,“ podotkl Papoušek a doplnil: „Památník by mohl přispět k celkovému povědomí o historii Olomouce a židovské obce. Připomínal by, že tam stála takto významná stavba.“

Kromě bronzového modelu, který vyrobí umělecká slévárna s využitím již hotové plastové varianty, bude součástí památníku více než dvoumetrová stéla. Na kamenný blok bude osazena rovněž bronzová deska s českým, anglickým a hebrejským textem. Pro další pokračování instalace historických odkazů v centru Olomouce je rozhodující štědrost dárců. „Prvotní půlmilionový dar máme potvrzený, teď bude záležet na další části rozpočtu. Při přípravách se počítalo s potřebnou částkou 1,6 milionu korun, s dnešním růstem cen to samozřejmě bude víc,“ konstatoval předseda olomoucké židovské obce.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Sborwitz, Václav Vežranovský

Štítky Památka, památník, synagoga, Olomouc, Židovská obec Olomouc, 3D tisk, bronzový model, druhá světová válka, židovská obec, Petr Papoušek, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého, Náměstí Jana Palacha, Východní Evropa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zničenou olomouckou synagogu připomene bronzový model. Projekt zbrzdila válečná situace  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.