Jednadvacáté mládě klokánka králíkovitého vykouklo v těchto dnech na svět v olomoucké zoo. Malí klokánci žijí po narození tři měsíce ve vaku matky, datum narození je proto nejisté. Zoo chová klokánky od roku 1999.
"Reprodukční cyklus u klokánků je unikátní. Samice je březí 3 týdny, poté porodí mládě, které se další 3 měsíce vyvíjí ve vaku. Teprve poté vak pozvolna opouští. Datum narození je tedy v tomto případě značně nejistý," vysvětlila zooložka Jitka Vokurková.
Klokánek králíkovitý je zařazený do samostatné skupiny takzvaných krysích klokánků, žije v lesnatých oblastech Austrálie. Je to striktně samotářský noční živočich, přes den pobývá v hnízdě. Kolonizace a rozvoj zemědělství přinesla vykácení lesů a křovin, ve kterých klokánci žili, nové potravní konkurenty, králíky, a nové predátory, hlavně lišku. To vedlo k rychlému úbytku klokánků. Jediným místem, kde se jim podařilo přežít, byly lokality na jihozápadě Austrálie.
Čtvrtek, 9. června 2022, 17:03
Volně žijící ptáky, kteří v olomoucké zoo naráželi na prosklený pavilon levhartů, zastaví speciální bezpečnostní nálepky. Nevšední polepy pavilonu navíc dodaly originální vzhled. Podle odhadů ornitologů nárazem do skla zahyne v Evropě každý rok až...
Na mezinárodním červeném seznamu IUCN je klokánek zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, v přírodě se jeho populace odhaduje na pouhých 15 tisíc jedinců.
"Spolu s dalšími devíti druhy se tento druh klokánka považuje za předky pravých klokanů. V přírodě pije vodu jen minimálně, vystačí si s vodou obsaženou v jeho nejoblíbenější potravě, v houbách. Živí se převážně podzemními plodnicemi hub. Potravu doplňuje cibulemi, hlízami, semeny a pryskyřicí," dodala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.