Olomoucká zoologická zahrada se zapojila do ochrany chřástala polního, kterého ohrožují žací stroje, dobytek a vysoušení luk. Cílem je monitoring hnízdišť a jejich lepší ochrana. Na Šumavě projekt probíhá již od roku 2010 a kromě olomoucké zoo na něm spolupracují také zahrady v Plzni a Jihlavě.
"Opeřence kroužkujeme, měříme délku křídla, zobáku, ocasu, nártu, vážíme a určujeme stáří. Letošní červnové mapování přineslo 16 volajících samců, z nichž se 10 podařilo odchytit, a dokonce mezi nimi byli dva jedinci, kteří byli na stejných lokalitách už před rokem. Je až neuvěřitelné, že tak malá slepička za tu dobu zvládla otočit Afriku, v pořádku se vrátit na stejné místo uprostřed Šumavy a ucházet se o přízeň samičky. Ve srovnání s minulým rokem došlo k vzestupu, ale obecně je trend populace klesající," vysvětlil v tiskové zprávě olomoucký zoolog Jan Kirner.
Zoologové vyrážejí do terénu večer, neodradí je například ani bouřka. Kroužkování chřástala nazývají chytáním lučního ducha. "Šumava, 22:30, ukrutná bouřka a skupina přírodovědců se chystá na výpravu. Počasí se naštěstí brzy umoudřuje, zastavujeme se na okraji zamokřené horské louky a posloucháme. Z louky slyšíme volání dvou rozvášněných samečků. Nazouváme broďáky a razíme si cestu v půlmetrové trávě směrem, odkud se ozývají zvuky," popisuje výpravu Kriner.
Pátek, 24. června 2022, 13:03
Zatím jen svými charakteristickými zvuky o sobě dává vědět velmi vzácné mládě medojeda kapského v olomoucké zoologické zahradě. Takřka měsíční přírůstek chovu na Svatém Kopečku zatím ještě nikdo neviděl. V celé Evropě tuto kunovitou šelmu chová...
Zoologové se dostávají asi na dvacet metrů od zvuků. "Krčíme se k zemi, pouštíme hlasovou provokaci a chystáme podběrák k odchytu. Hlas se pomalu, ale jistě přibližuje. Už je zatraceně blízko, jeho síla trhá ušní bubínky. Ani nedutáme. Slyšíme, jak si luční duch nekompromisně razí cestu vegetací rovnou k nám. A v tom nám zvíře probíhá pod nohama a útočí na reproduktor, z něhož se ozývá hlas konkurenta. Jeden rychlý pohyb podběrákem a je náš," vypráví zoolog.
Odborníci poté chřástala kroužkují, měří délku křídel, zobáku, ocasu, nártu, zvíře váží a určují stáří. Pořídí fotografie a samečka vzápětí vypouští zpět na svobodu. "Ani na moment ho odchyt neznepokojil. Prakticky okamžitě začíná opět chřástat," dodává zoolog.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.