Přes pět set lidí už podepsalo petici za adekvátní platové ohodnocení akademiků na českých univerzitách v oblasti humanitních a sociálně-vědních oborů. Podle iniciátorů petice je situace tristní a hrozí i podzimní nepokoje, mzda odborných asistentů se pohybuje mezi 24 až 32 tisíci korunami.
Signatáři petice chtějí poukázat na nízké platy akademiků na humanitních a sociálně-vědních pracovištích a na neadekvátní ocenění jejich odborné kvalifikace. Peticí chtějí oslovit představitele státu a zároveň vyzvat všechny, kdo řeší obdobný problém, aby se přidali formou petičního podpisu.
Čtvrtek, 16. června 2022, 18:12
Válka na olomoucké Univerzitě Palackého pokračuje. Přírodovědecká fakulta odmítá rozdělení majetku kvůli vzniku vědeckého superústavu a hrozí stávkou. Podle akademického senátu připravované majetkové vypořádání bezprecedentně zasahuje do autonomie...
Adresáty otevřeného dopisu jsou podle signatářů předseda vlády, ministr školství a ministryně pro vědu, výzkum a inovace. "Během několika dnů se k petici připojily stovky členů akademické obce mnoha tuzemských univerzit. Nejedná se jen o problém jedné vysoké školy, ale o selhání státu ve chvíli, kdy je zcela zřejmé, že žádný ze světových problémů není řešitelný bez oborů, jako jsou sociologie, historie, politologie, psychologie, jazykové vzdělávání, média a komunikace, právo, ekonomie a řada dalších," uvedl děkan olomoucké filozofické fakulty Jan Stejskal.
Podle signatářů je pedagogická činnost akademiků na humanitních a sociálně-vědních pracovištích, která je hodnocená hluboko pod úrovní průměrných platů v daných lokalitách, neudržitelná nejen na filozofických, ale i na dalších fakultách, a to napříč republikou. "V reakci na tento neudržitelný stav, jenž je ojedinělý jak ve srovnání s jinými typy univerzitních pracovišť, tak i v komparaci s regionálním školstvím, oslovují autoři petice na podporu humanitních a sociálně-vědních oborů z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci představitele státu a vyzývají všechny, kdo řeší obdobný problém, aby se přidali formou petičního podpisu," stojí v tiskové zprávě signatářů.
Úterý, 7. června 2022, 15:14
V pietní místo významného olomouckého chrámu by se měla proměnit část travnaté plochy nedaleko Terezské brány. Za druhé světové války zdemolovanou synagogu zde bude připomínat její bronzový model a dvoumetrový kamenný památník. Přípravná fáze je...
Příkladem je podle nich mzda odborných asistentek či asistentů, která se na jednotlivých vysokých školách v humanitních oborech pohybuje zhruba od 24 tisíc do 32 tisíc korun. "Není možné, abychom po akademických pracovnících požadovali vědecký výkon a publikace na mezinárodně konkurenceschopné úrovni, jazykové kompetence a nemalé pedagogické vytížení v situaci, kdy jsou jejich tarifní mzdy zcela demotivující," uvedl předseda akademického senátu olomoucké filozofické fakulty, politolog Tomáš Lebeda. Cílem signatářů podle něj je docílit adekvátního poměru tarifních mezd akademických pracovníků vůči jiným vysoce kvalifikovaným profesím placeným z veřejných prostředků.
Petice měla vzniknout už v únoru, s ohledem na vznik válečného konfliktu na Ukrajině s ní signatáři vystoupili veřejně až nyní. Podle jednoho z prvních signatářů, předsedy fakultních odborů Františka Kratochvíla, lze výzvu vnímat jako začátek celorepublikového vzdoru. Podle koordinátora petiční výzvy Petra Bilíka může ústit až v podzimní nepokoje na tuzemských vysokých školách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.