Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Zákazy odběru povrchové vody v částech kraje trvají. Srážky situaci zlepšily jen mírně

Okolo třetiny dlouhodobých měsíčních průtoků se i nadále pohybují hodnoty na řekách v Olomouckém kraji. Problematická je situace zejména na menších tocích, kde nadále platí na některých místech zákaz odběru povrchových vod. Morava v Olomouci se po deštivém počasí z konce srpna drží těsně nad hranicí pro stav sucha.

„Srážky pouze mírně a dočasně zlepšily stav v říčním systému Moravy. Ale musíme být za každý déšť rádi. Stav a nebezpečí sucha dále trvá. Situaci sledujeme z hlediska oživení. Víme, že na různých místech v České republice docházelo k úhynu ryb a vodních živočichů,“ upozorňuje vedoucí Odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Na vodních tocích, které má Olomouc ve své gesci, vyhlásil magistrát zákaz nakládání s povrchovými vodami na Dolanském a Trusovickém potoce a jejich přítocích. Opatření platí v Olomouckém kraji podle přehledu zveřejněného na webu Ministerstva zemědělství na vodních tocích obcí s rozšířenou působností Prostějov, Šternberk či Zábřeh. Také například Bečva je v Dluhonicích u Přerova na pětině dlouhodobého měsíčního průtoku. „Obecně se tato situace těžko hodnotí, na různých místech povodí Moravy se liší. Přibližně před měsícem jsme informovali obce s rozšířenou působností a příslušné vodoprávní úřady o tom, že letos je situace kritická,“ podotkl Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy.

Sucho, kůrovec a nebezpečí požáru. Vyprahlá příroda na Jesenicku dělá starost lesníkům i ochráncům

Díky speciálnímu nízkému přeletu mohli pracovníci Arcibiskupských lesů a statků zmapovat stav lesů v Olomouckém a Zlínském kraji, které má organizace ve vlastnictví. Pohled na porost ztrápený suchem a škůdci nebyl pro odborníky nijak příjemný. Před...

 

Stav řek se ale v závěru prázdnin o něco zlepšil díky srážkám. „Ve spolupráci s Českým rybářským svazem děláme průběžné prohlídky nejenom hlavního toku řeky Moravy, ale také Mlýnského potoka, ale i přítoků. I když končí léto, tak je v případě vodních deficitů možné, že opět přijmeme opatření obecné povahy. Nelze to vyloučit. Možná to někoho překvapuje, ale může se stát, že stav sucha se překlopí do podzimního a zimního období,“ tvrdí Petr Loyka.

Ačkoliv je situace nyní optimističtější, komplikace se mohou hromadit v dalších letech. „Situace v letošním roce je odlišná oproti letům 2015 až 2018. Letos se mluví o extrémním suchu, ale je potřeba říct, že je po dvou relativně normálních letech. V předchozím případě šlo o kumulované sucho. Tehdy docházelo i k citelnému poklesu na vodních nádržích, které přitom mají zásoby na hospodaření s vodou na několik let,“ připomíná mluvčí Povodí Moravy.

Koncerty, lodičky i prodej kávy a zmrzliny. Náplavka u Moravy vzbuzuje zájem i u podnikatelů

Kromě primární funkce protipovodňové ochrany by měla náplavka u řeky Moravy v Olomouci po dokončení nabídnout také nový rekreační prostor nedaleko centra města. Pro provozovatele stánků a dalších aktivit je na nábřeží rozmístěna desítky elektrických...

Horké a suché letní dny ekosystém Moravy v Olomouci přečkal, krizová řešení pro vodní živočichy jsou v těchto podmínkách složitá. „Spousta lidí má představu, že snížíme průtok nebo ryby či škeble slovíme a odvezeme. Ale problém je v tom, že náhradní lokality nejsou, sucho je všude. I kdyby někde byl dostatek vody, tak bychom v ní zahustili rybí obsádku a tím by se zase zhoršil stav na tomto místě,“ podotýká Petr Loyka a dodává: „Pokud bude suchá zima, tak se bude problém prohlubovat. Nemůžeme vyloučit situaci, při které by došlo k prudkému zhoršení životních podmínek pro ryby a vodní živočichy i v takovém profilu, jaký má řeka Morava.“

V průběhu dokončování stavby protipovodňových opatření v okolí Masarykovy třídy v Olomouci je zhruba o 90 centimetrů snížená hladina řeky. „V místě stavby protipovodňových opatření stále platí mimořádná manipulace. Ta bude trvat až do konce stavby, tedy zřejmě do listopadu,“ informoval vedoucí Odboru životního prostředí Loyka.

Optimistická je naopak situace na vodních nádržích v Povodí Moravy. Například na Plumlově jsou zásoby vody na požadované úrovni. „Vodní nádrž Plumlov má uměle sníženou hladinu z důvodu probíhající rekonstrukce. I přes tato omezení plní své účely a nadlepšuje vodní tok Hloučela. Ten v posledních letech bývá postižen suchem,“ konstatoval mluvčí Petr Chmelař.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Řeka, Morava, Bečva, Povodí Moravy, omezení, sucho, ryby, životní prostředí, Olomouc, povrchová voda, Olomoucký kraj, živočichové, Povodí Moravy (státní podnik), Česko, Ministerstvo zemědělství České republiky, řeka Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zákazy odběru povrchové vody v částech kraje trvají. Srážky situaci zlepšily jen mírně  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.