Na více než stovce míst po celé České republice se v závěru září rozběhne festival Den architektury, který láká na poznání historických skvostů i výpravy za moderní architekturou. Akce letos nese poselství Nebourej, transformuj a v Olomouckém kraji přiblíží například povedené rekonstrukce v Olomouci či Šumperku.
Program festivalu architektury v Olomouci nabízí hned několik procházek s odborníky. „Například po lokalitě Klášterního Hradiska, která představí rozpracované studie revitalizace tohoto území, po unikátní prvorepublikové hydrocentrále a vile Plhákových se současnými majiteli a autorem úprav vily architektem Alešem Burianem a historičkou architektury Martinou Mertovou,“ říká Silvie Marková z mediálního týmu akce.
Zájemci se mohou vydat za poznáním nejnovějších rekonstrukcí a konverzí v historickém jádru Olomouce. Procházka zahrnuje mimo jiné Červený kostel pro Vědeckou knihovnu, budovu Hygie a nové sídlo Českého rozhlasu Olomouc včetně prohlídky jeho interiéru. „Mimořádnou příležitostí bude dále prohlídka jezuitského konviktu s architektem a autorem jeho rekonstrukce Janem Poláchem, na které představí historii a nejzajímavější místa této stavby za tmy. V rámci festivalu se uskuteční například i přednáška a veřejná diskuse o potenciálu a další budoucnosti bývalých Kasáren hanáckého pluku architektů Davida Mareše a Vojtěcha Rudorfera s hosty z řad vedení města a s externími odborníky na platformě Re-Vize Olomouc,“ podotkla Marková.
Čtvrtek, 22. září 2022, 19:02
Při průzkumu jednoho z nejvýznamnějších keltských sídlišť u Němčic nad Hanou na Prostějovsku archeologové narazili na takzvané zabité meče. Úmyslně poškozené zbraně mohly souviset se smrtí bojovníka nebo s ukončením rituálních aktivit s ohledem na...
Festival pozve i do nově otevřeného uměleckého centra Telegraph, které vzniklo v budově bývalé továrny na telefony a za jeho rekonstrukcí stojí Ječmen studio. Projekt je v letošním roce nominován na Českou cenu za architekturu. Přímo v Telegraphu se v sobotu 1. října uskuteční i oblíbená PechaKucha Night, na které představí své projekty desítka architektů, landscape artistů, urbanistů a dalších profesí, které promlouvají do utváření města.
V Prostějově Den architektury nabízí procházku s architekty ze spolku Prostor Prostějov, na které představí slavnou minulost hanáckého Jeruzaléma i neutěšenou současnost tržnice a KaSka.
V Přerově pak představí architekt Jan Horký dva příklady moderní architektury: novostavbu Tyršova mostu od Aleny Šrámkové a projekt transformace administrativní budovy EMOS na přerovském náměstí od studia Anagram & Gruppa.
V Šumperku se program zaměří na rekonstrukci hotelu Grand, kterým mimo jiné osobně provede autorka interiérů Lucie Koldová. Přímo v hotelu Grand se uskuteční i PechaKucha Night, tentokrát na téma Inspirace. Šumperský program dále nabídne debatu s novým městským architektem Ivo Tučkem.
Atraktivní program připravuje Den architektury také například na stezce v Ondřejovicích u Zlatých hor či v Širokém brodu u Mikulovic, kde bude k vidění unikátní hodinový stroj. Propojení historické architektury s moderním přístupem přiblíží komentované prohlídky zrekonstruovaného renesančního paláce hradu Helštýna.
Festival Den architektury potrvá od 30. září do 6. října a za tu dobu nabídne v České republice i na Slovensku na 300 bodů programu. Jednotlivé návštěvy či akce jsou zdarma, s ohledem na omezenou kapacitu je v některých případech potřeba rezervace předem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.