Do olomoucké zoo se vrátili mořští koníci. Prazvláštní rybky zahrada již v minulosti chovala. V expoziční nádrži pavilonu šelem a mořských akvárií nyní lidí mohou vidět desítku koníků, málokdo je však najde všechny, jsou totiž mistři kamufláže.
Středa, 2. listopadu 2022, 20:11
Jeřáb přenesl do výběhu těžkou bednu s majestátním pižmoněm aljašským, který doplnil chov těchto vzácných zvířat v olomoucké zoo. Osmiletý samec Odin přicestoval na začátku listopadu na Svatý Kopeček z Kolína nad Rýnem. Ve svém novém domově se už...
V zoo mohou návštěvníci vidět mořské koníky druhu koníček kuda. "V minulosti jsme chovali několik druhů koníků, některé z nich se podařilo i rozmnožit. V expoziční nádrži pavilonu šelem a mořských akvárií je nyní nově k vidění deset jedinců a jen málokomu se povede najít všechny, jsou to vskutku mistři kamufláže. Koníky v akváriu doplňují pestrobarevné rybky vřeténky mandarín a nádherné krevetky pruhované," popsal zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií Josef Drtil.
Nové mořské koníky zoo získalo od soukromého chovatele. "Odchov je u mořských ryb spíše výjimkou. Zásadním problémem je velikost mláďat a nutnost podávání mikropotravy, často planktonní. Mořští koníčci přijímají převážně mraženou potravu," dodal chovatel Miroslav Vaverka.
U mořských koníků hraje hlavní roli otec. Samci mají na bříšku váček, do kterého jim samička naklade vajíčka a dál se již o nic nestará. Sameček vajíčka sám oplodní a za necelý měsíc je i porodí.
"O čisté monogamii však nemůže být úplně řeč, samičky jsou schopné vajíčky podarovat více protějšků, stejně tak samečci si mohou v případě dostatečně velkého váčku nabrat vajíčka i od dalších samic. Aby samec vajíčka získal, musí se samičce zalíbit a trochu jí i zatančit, měnit u toho barvu a celkově ji prostě trochu poškádlit," vysvětlila v tiskové zprávě mluvčí zoo Iveta Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.