V nejvyšších Moravskoslezských horách se patrně usídlil král nebes, orel skalní. Kromě toho zde pobývají také vzácné šelmy, jako jsou vlk a rys. Ukázaly to unikátní záběry z fotopastí, které nyní zveřejnili ochránci přírody. Ti zároveň apelují na správce hor a turisty, aby chráněná zvířata nechali co nejvíce v klidu.
"V rámci České republiky je mimořádné, že se Jeseníky mohou pochlubit výskytem skutečného krále nebes, velmi vzácného orla skalního. Zprávy o jeho občasném pozorování se objevovaly delší dobu. V rámci našeho monitoringu můžeme konstatovat, že od roku 2017 pozorujeme výskyt orlů skalních v hřebenových partiích pravidelně a vše nasvědčuje tomu, že zde tito mohutní dravci trvale žijí a loví," potvrdil předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.
Většinou jde o mladé jedince, kteří mají charakteristické a bílé ozdoby na křídlech a ocase. S rozpětím křídel až 220 centimetrů a hmotností až 6 kilogramů patří tento majestátní dravec mezi vrcholové články potravního řetězce a pomáhá k udržení rovnováhy. Ochránci přírody pozorovali v Jeseníkách také další druhy orlů, velmi vzácné orla křiklavého a orla nejmenšího.
První stopy vlka se v nejvyšších moravskoslezských horách objevily již v únoru roku 2018 v údolí Bělé a poté zejména v Rychlebských horách. Díky novému systému fotopastí existují záběry vlků i z dalších míst Jeseníků, z oblasti Koutů nad Desnou a Hučivé Desné, Malé Morávky a zejména pak z Medvědí hornatiny u Vrbna pod Pradědem.
"Opakovaně byly také nalezeny stopy a vlčí trus obsahující zbytky, například kopýtka, uloveného srnčího. Při monitoringu v terénu byla vícekrát nalezena i stržená kořist. Je zřejmé, že vlků v Jeseníkách přibývá a je jen otázkou času, kdy se zde vytvoří stabilní smečka s mláďaty," předpokládá Bačík.
Nejsložitější je podle něho situace s charismatickým a krásným rysem ostrovidem. Největší evropská kočkovitá šelma, která je symbolem divočiny, má klíčovou roli pro udržení rovnováhy v přírodě. Zatímco ještě v 80. a 90. letech v Jeseníkách žilo okolo patnácti rysů, v posledních letech je jeho výskyt velmi vzácný.
"Na svědomí to má s největší pravděpodobností pytláctví. Dnešní odhady hovoří o několika jedincích, jejichž teritoria zasahují do širší oblasti Jeseníků. V rámci monitoringu se nám podařilo nalézt stopy rysa a v jednom případě se jej dokonce podařilo vyfotit z bezprostřední blízkosti na fotopast v oblasti Branné," popsal Bačík.
Úterý, 8. listopadu 2022, 17:08
Na vrcholu Červené hory v Jeseníkách těžká technika rozjezdila zdejší vzácnou a chráněnou tundru. Těžaři vyřezávali nepůvodní borovici kleč, v zemi po nich ovšem zůstaly hluboké erozní rýhy. Celý případ již prověřovala inspekce životního prostředí,...
Ochránci přírody apelují na správce hor a turisty, aby chráněná zvířata nechávali co nejvíce v klidu. Pravidelně například upozorňují na kácení v horských lesích a rozježděné svahy s erozními rýhami, které zbyly po těžké technice. "Vlk, rys, orel, ale i sovy a další dutinoví ptáci i lesní kuři potřebují klid pro námluvy, hnízdění a vyvádění mláďat a často potřebují také vhodné prostředí tvořené starými stromy, soušemi, padlým mrtvým dřevem v kůře. Velkým problémem je proto kácení a ničení starých lesů a bučin nebo vyřezávání bříz z mladých porostů," upozorňuje Bačík.
Správa CHKO v minulosti opakovaně prohlásila, že v případě kácení a výjimek pro těžaře vždy postupuje podle zákona.
Vzácné druhy zvířat ruší také neukáznění turisté, auta odstavená na lesních cestách a hlučné motorky nebo čytřkolky. "Obrovský problém je ochrana vzácných lokalit před neukázněnými turisty, chození mimo stezky a rušení divokých zvířat. Nejlepším řešení pro centrální území CHKO je vyhlášení Národního parku Jeseníky," navrhuje proto v tiskové zprávě koordinátor Hnutí DUHA Jeseníky Ivo Dokoupil.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.