Při své práci přispívá k ochraně bezbranných zvířat v daleké Indonésii i v jiných částech světa. Příběh terénní zooložky a oceňované enviromentální fotografky Lucie Čižmářové přibližuje další díl z dokumentární série Ve stínu. Odbornice z olomoucké zoo se věnuje pomoci ohroženým druhům i tvorbě fotek, které přitahují pozornost k důležitým tématům.
Na loňskou premiérovou sérii dokumentů Ve stínu navazuje další pokračování, které se opět zaměřuje na pozoruhodné osudy lidí z regionu Olomoucka. Filmaři Jakub Plánka a Marek Pešl ze společnosti PP-Production chtějí poukázat na příběhy významných, ale tak trochu „ve stínu“ ukrytých osobností. „Jsou to lidé, kteří svou prací přesahují hranice státu a kontinentu. Letos jsme upustili od materiálně tvůrčích umělců a kreativců a zaměřili se spíše na enviromentální témata,“ objasňuje Jakub Plánka.
V prvním díle druhé série se tak divákům představí Lucie Čižmářová - terénní zooložka v ZOO Olomouc, enviromentální fotožurnalistka a spoluzakladatelka The Kukang Rescue Program - programu na ochranu a boj proti ilegálnímu obchodu s ohroženými druhy zvířat a ochranu outloňů v Indonésii na ostrově Sumatra.
Neděle, 9. ledna 2022, 13:04
Covidové restrikce kulturního dění stály na počátku dokumentární tvorby, do které se pustili dva přátelé z olomouckého divadla Jakub Plánka a Marek Pešl. Po úspěšném snímku Za zavřenými dveřmi, který na YouTube přibližoval osud restaurací a barů v...
Z rodinného hospodářství se Lucie Čižmářová dostala až k práci s exotickými zvířaty v rozlehlé zemi v jihovýchodní Asii. Na Sumatře s kolegy postupně vybudovala záchrannou stanici pro ochranu outloňů a dalších ohrožených zvířat. Důležitá je podle ní také preventivní osvětová práce, které se pracovníci věnují například ve anglicko-enviromentální škole pro místní děti. Zároveň ale nejen kampaní Ukradená divočina upozorňuje, že svou roli v ilegálním obchodu se zvířaty mají i země v Evropě včetně České republiky.
Ve dvanáctiminutové epizodě dokumentu Ve stínu přibližuje Lucie i svou zálibu a působení v enviromentální fotografii. Autentickými i ateliérovými snímky se snaží upozornit veřejnost na problémy, které souvisí s pašováním či lovem zvířat a poškozováním jejich přirozeného prostředí. „Fotkami chci lidem ukázat realitu, chci přinést svědectví. Fotky jsou často brutální, k vidění jsou i v olomoucké zoo. Někteří lidé se nad tím pohoršují, vidí v tom drastičnost. Realita ale taky není líbivá,“ říká v dokumentu olomoucká zooložka.
„Natáčení probíhalo v Pevnosti poznání, na přírodovědecké fakultě UPOL a v ZOO Olomouc. Chceme touto cestou ukázat, jak je Olomouc pestré město na talentované lidi, zapálené pro svou práci, která je i jejich koníčkem a posláním,“ komentuje pokračování řady krátkých dokumentů Marek Pešl.
Motiv enviromentální ochrany ponese i druhá epizoda, kterou chystají tvůrci z PP Production na leden 2023. „Představíme divákům Jana Kirnera, který pracuje na pozici zoologa v Zoo Olomouc a v rámci své práce navštívil Somaliland, tedy neuznaný stát na území severního Somálska, kde pomohl založit záchrannou stanici a naučil domorodce jak se zvířaty správně pracovat,“ doplnil Jakub Plánka.Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.