Počasí dnes8 °C, zítra11 °C
Středa 29. března 2023  |  Svátek má Taťána

O hrobku Františka Havránka se postará město Prostějov. Architekt stál u zrodu Kolářových sadů

Hrobku Františka Havránka na prostějovském hřbitově zařadilo město Prostějov mezi významné hroby a hrobky a bude se o ni starat. Významný zahradník a zahradní architekt stál například u zrodu Kolářových sadů, zasadil se také o vybudování skleníku nebo zimní zahrady.

Prostějovský hřbitov čeká rozšíření. Psí loučka a alej ustoupí stovkám míst pro zesnulé

Rozlehlý prostějovský hřbitov získal v uplynulých měsících několik nových prvků, návštěvníkům místa posledního odpočinku pomůže s orientací také nový systém směrovek. Hřbitov by se měl v následujících letech rozšířit i o nové urnové hroby a...

Se zařazením hrobky Františka Havránka mezi významné hroby a hrobky souhlasili radní města Prostějova.

"Na město Prostějov se před časem obrátila vnučka Františka Havránka se žádostí o převzetí jeho hrobky do péče Statutárního města Prostějova s odůvodněním významu osobnosti Františka Havránka v oblasti městské zeleně," vysvětlil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil (Pévéčko).

Zahradník a zahradní architekt Havránek žil v letech 1867 až 1944. Podílel se na sadových úpravách městského hřbitova v Brněnská ulici po jeho založení v roce 1900, od roku 1899 vykonával funkci městského zahradníka. V roce 1930 se zasadil o výstavbu skleníku a zimní zahrady, podle jeho návrhů byly zřizovány Kolářovy sady a vysazována zeleň. Byl jedním ze zakladatelů Okrašlovacího spolku v Prostějově.

Před časem figurovalo Havránkovo jméno na seznamu návrhů na pojmenování nového parku za Okružní ulicí. Nakonec zvítězilo jméno člena sokolské organizace Jana Mládka.

"Město Prostějov provádí na městském hřbitově údržbu a úklid hrobů a hrobek významných osobností a památníků historických událostí. Komise pro kulturu posoudila osobnost Františka Havránka a jednohlasně doporučila, aby jeho hrobka byla zařazena mezi významné hroby a hrobky," dodal v tiskové zprávě Pospíšil.

Významné hroby, hrobky a památníky v Prostějově
Vojáček Karel
Přikryl Ondřej
Manhard Stanislav
Kollarz Theophil
generál Duda Josef
generál Sacher Vilém
generál Veselý Vlastimil
Hanák Rajmund
Mareš Otto
Krapka Drahoň
Wolker Jiří
Valenta Edvard
Společný hrob sedmi osob, které zahynuly při stavbě gymnázia.
Společný hrob vojáků padlých v 1. světové válce
Společný hrob památce nevinných
Společný hrob letců padlých ve 2. světové válce
Ppříslušník čs. letectva v RAF, plk. Jindřich Prokop
Hlavní kříž
Jindra Alfons
Doležel Alois

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Prostějov

Štítky hrobka, Prostějov, František Havránek, sad, hřbitov, druhá světová válka, první světová válka, Jan Mládek, Jiří Pospíšil, Royal Air Force

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.