Počasí dnes28 °C, zítra27 °C
Středa 26. června 2024  |  Svátek má Adriana
Bez reklam

Na Bouzov se vrátily hradní varhany, jejich zvuk obohatí návštěvu památky

Jedinečné varhany z přelomu 19. a 20. století se po nákladném zrestaurování vrátily do kaple hradu Bouzova. Na rekonstrukci přispěla i veřejnost prostřednictvím sbírky, podle restaurátora nástroj nehrál alespoň sto let. Oprava vyšla na přibližně dva a půl milionu korun.

Bouzovské varhany se poprvé rozezní v prostorách kaple v druhé polovině dubna, návštěvníci je budou pravidelně slýchat při prohlídkách od června. Varhany se po náročné opravě vracejí do hradní kaple postupně, součástí opětovné instalace jsou vzduchové zkoušky píšťal. „Navážení varhan je složitější, komponují se po částech. Musíme dohlížet i na to, aby v kapli zůstala konstantní teplota,“ upozornila zástupkyně kastelánky hradu Bouzova Sylva Bucherová.

Podle zástupců hradu jde o poměrně unikátní nástroj, vyrobila ho varhanářská firma bratří Braunerů v Uničově, která těchto nástrojů nepostavila mnoho, a také se jich mnoho nezachovalo. „Nástroj byl už v minulosti poničen, podepsal se na nich dřevokazný hmyz, navíc při základní údržbě jsme zjistili, že některé píšťaly byly polámané a zničené. Podepsal se na nich takto někdo v minulosti, zřejmě za války,“ uvedla již dříve kastelánka hradu Zuzana Šulcová.

V budoucnu bychom chtěli do safari doplňovat další druhy, říká ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň

Olomoucká zoologická zahrada otevřela dvě nové expozice, které představují nové zoogeografické oblasti – Austrálii a Arktidu. O novém pavilonu, provozu a dalších projektech zoo mluví její ředitel Radomír Habáň.

Podle Bucherové se na varhany bude po jejich zprovoznění hrát každý den, návštěvníci je uslyší od června v určitých časech. „Podle restaurátora varhany nehrály určitě sto let. Budeme tak dohlížet na to, aby se po zprovoznění stále namáhaly a zůstaly tak v kondici,“ doplnila Bucherová.

Na opravu varhan vybírala správa příspěvky do kasiček umístěných v areálu hradu, lidé mohli také přispívat na transparentní účet, který vede obec Bouzov. Zájemci si mohli i adoptovat jednotlivé píšťaly, ujali se jich například průvodci hradu, ale i jeho příznivci. Seznam dárců bude uložen v pamětní schránce přímo ve varhanách a také na zlatém CD, které rovněž bude součástí schránky, uvedli již dříve zástupci hradu. „Sbírka stále ještě probíhá, stále je možné přispět na hradě do kasiček, adopce píšťal poběží do konce května. Dosud se ve sbírce vybralo dohromady 300 tisíc korun,“ dodala zástupkyně kastelánky.

Formou adopce píšťal vyhlásily sbírky na opravu svých nástrojů i některé kostely v Olomouckém kraji. Touto cestou přispívali lidé třeba na opravu cenných varhan z kostela svatého Vavřince v Sobotíně na Šumpersku, ale i na vzácné Englerovy varhany z olomouckého kostela svatého Mořice. Tyto varhany tvoří 7884 píšťal, jsou největším hudebním nástrojem svého druhu v Česku a řadí se mezi nejmohutnější varhany v celé střední Evropě. Lidé si adoptovali téměř všechny. Loni v lednu byla tato sbírka vyhlášena také na varhany z kostela v Rapotíně na Šumpersku, které pocházejí z krnovské firmy bratří Riegerů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hrad Bouzov

Štítky Bouzov, hrad, památka, varhany, varhany Bouzov, hudební nástroj, oprava, sbírka, turistika, výlet, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Bouzov se vrátily hradní varhany, jejich zvuk obohatí návštěvu památky  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.