FOTOGALERIE: Na nákup s QR kódem. První bezobslužná prodejna v kraji funguje v Měrotíně

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Nejen obyvatelům malé obce Měrotín nedaleko Litovle slouží nová bezobslužná prodejna nazvaná Naše Vesanka. V obchodě si lidé mohou nakoupit pouze s využitím věrnostních kartiček nebo speciální mobilní aplikace, už po prvním dni od otevření eviduje provozovatelka podniku stovky registrací. Jde o první provozovnu tohoto typu v Olomouckém kraji.

Od půl šesté ráno do devíti hodin večer mohou lidé zavítat do nové bezobslužné prodejny v Měrotíně. Obchod se otevřel ve čtvrtek dopoledne a provozovatelka vesnické prodejny Aneta Šašinová měla s kolegyní hned napilno. „Podařilo se nám založit dvě stě věrnostních kartiček a spousta lidí si stáhla aplikaci. Panovaly trochu obavy, protože starší obyvatelé s moderními technologiemi ne vždy souzní. Ale byla jsem mile překvapená, s jakým nadšením a odhodláním sem všichni přišli, že to zvládnou. Vše se podařilo a lidé si bez problémů nakoupili,“ ohlédla se za prvním dnem provozu podnikavá obyvatelka Měrotína, tedy obce, která má necelých tři sta obyvatel. „Přišli i lidé z okolních vesnic, většinou to mají nejblíže na nákup do Litovle,“ podotkla.

Ve spolupráci se starostkou Miroslavou Vaňkovou se před časem pustila do projektu, který je v Olomouckém kraji novinkou. Hejtmanství vznik nové provozovny podpořilo podle náměstka hejtmana Jana Šafaříka (KDU-ČSL) částkou 400 tisíc korun. „Prodejnu jsme v obci vždy měli, ale loni na podzim skončila. Bylo znát, že je to pro obyvatele nepříjemné. Paní starostka zajistila aspoň pojízdnou prodejnu dvakrát týdně. Obchod je pro mě ale zároveň i sociální služba. Lidé se sejdou, povykládají si, podporuje to život v obci,“ míní vedoucí obchodu Naše Vesanka.

 

Dveře obchodu budou nyní zejména v ranních a dopoledních hodinách otevřené a personál pomůže se seznámením se s novinkou příchozím zákazníkům. Postupem času se ale prodejna bude blížit svému konceptu bez obsluhy. S tím podle Šašinové pomohou i dodavatelé, se kterými panuje dohoda na umístění zboží přímo do krámku. Klíčová je například dostupnost čerstvého pečiva.

Jako výhodu vnímá provozovatelka zejména dlouhou otevírací dobu, obchod je lidem k dispozici od pěti od rána do půl desáté večer. „Zákazníci mohou přijít podle toho, jak jim to vyhovuje třeba podle pracovních směn. Mohou si v klidu nakoupit, nikdo jim nestojí za zády a mohou si vybrat zboží, které chtějí,“ míní Aneta Šašinová.

Inspirace pro přetvoření obecních prostor v bezobslužnou prodejnu pramení v Pardubickém kraji, podobný obchod funguje v Bítovanech na Chrudimsku.

Byty, kulturní prostory i náplavka. Budoucí architekti ukázali možnosti chátrajícího areálu v Litovli

Studenti architektury z VUT Brno a ČVUT Praha se ve svých absolventských a ročníkových projektech věnovali navrhování možné budoucí podoby areálu takzvané VéDePky v centru Litovle. Oblast, ve které sídlil jeden z historických pivovarů, v posledních...

Pro vstup do zavřené budovy Vesanky a identifikaci zákazníka slouží v případě nepřítomnosti obsluhy buď věrnostní kartička nebo mobilní aplikace. Vnitřní prostory jsou pod dohledem kamer. „Systém zamezuje i prodeji alkoholu a tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Při registraci se zadává věk a mladší zákazníky pokladna nenechá toto zboží koupit. Obecně se spoléhá na poctivost lidí. Může se stát, že někdo udělá chybu a špatně si třeba označí nějakou věc. Provozovatel takové prodejny s tím musí počítat. Myslím, že lidé ocení, že mají obchod a nemusí trávit čas dojížděním na nákup a taháním těžkých tašek. A že se budou snažit, aby to pro obě strany bylo dlouhodobě udržitelné,“ přemítá provozovatelka měrotínského obchůdku.

Podle své filozofie se snaží obohatit sortiment i o regionální produkty a celkově zákazníkům zpříjemnit návštěvu obchodu. K tomu slouží i lavičky a stoly před rozlehlým stavením. „Chceme nákupy pro lidi udělat příjemné, aby si mohli i posedět, uvaříme jim kávu ke koláčku a z nákupu je najednou hodinové posezení s přáteli a spoluobčany. To zase stmeluje obec jako takovou,“ dodává závěrem podnikatelka.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Obchod, prodejna, bezobslužná prodejna, aplikace, obec, vesnice, vesnický obchod, Naše Vesanka, Měrotín, Litovel, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.