Hranické mauzoleum, kde jsou ostatky vojáků z první světové války, prokouklo. Opravy přišly na 400 tisíc korun

Foto Město Hranice

Mauzoleum v Hranicích na Přerovsku, ve kterém je uloženo téměř 1500 schránek s ostatky vojáků z první světové války, je opravené a zrestaurované. Rekonstrukce se týkala sochy lva a betonového skeletu mauzolea a přišla na více než 400 tisíc korun.

"Opravy jsme zahájili v dubnu letošního roku, protože pískovec na pomníku byl povětrnostními vlivy a zubem času už velmi narušený, takže socha lva již kvůli tomu začínala ztrácet tvar. Také betonový skelet mauzolea už měl řadu prasklin. Proto došlo k povrchové úpravě mauzolea. Byla provedena biosanace, zafixování vzniklých prasklin, doplnění chybějícího povrchu a nátěr," uvedl mluvčí radnice Petr Bakovský. U kamenné sochy lva odborníci odstranili nevhodné cementové tmely a chybějící modelace doplnili minerálním tmelem.

Náklady na opravy jsou 407 tisíc korun. Hranice na to získaly dotaci z ministerstva obrany z programu zaměřeného na zachování a obnovu historických hodnot ve výši 310 tisíc korun, zbylou částku uhradilo město samo. Mauzoleum bylo naposledy rozsáhle rekonstruováno kvůli havarijnímu stavu v roce 2007. Náklady tehdy dosáhly 4,2 milionu korun.

Pro oběti první světové války, které zemřely v hranické rezervní nemocnici, vznikl v roce 1914 za městským hřbitovem vojenský hřbitov, kde také v srpnu 1915 odhalili památník se sochou lva. Když se vojenský hřbitov v roce 1937 připojil k městskému hřbitovu, byly ostatky vojáků přesunuty do vybudovaného mauzolea, kam byla přemístěna i socha lva.

Mládež v Hranicích bude mít nový moderní skatepark s osvětlením. Sloužit začne ještě letos

Po Jeseníku, Zábřehu nebo Litovli jsou Hranice na Přerovsku dalším městem v Olomouckém kraji, kde radnice myslí na sport a na mladé. Kousek od starého nevyhovujícího areálu nyní radnice buduje nový moderní skatepark za 6,6 milionu korun. Bude...

V mauzoleu, které nemá ve střední Evropě obdoby, jsou uloženy ostatky téměř 1500 vojáků nejméně deseti národností. Kromě Čechů a Slováků se v objektu nacházejí ostatky Maďarů, Poláků, Němců, Rumunů, Italů, Rusů či obyvatel bývalé Jugoslávie. Většina těchto vojáků zemřela v hranické rezervní nemocnici v letech 1914 až 1919. Podklady o ostatcích uložených vojáků jsou ve Vojenském historickém archivu v Praze.

Poslední rozsáhlá rekonstrukce tohoto místa se uskutečnila v letech 2006 až 2007. Po dobu oprav byly ostatky vojáků tehdy přemístěny do smuteční síně v areálu hřbitova, před dokončením opravy odborníci na 1500 betonových schránek přestěhovali zpět na své místo, kde jsou uloženy dosud.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky mauzoleum, opravy, historie, stavby, pietní, první světová válka, socha, hřbitov, okres Přerov, Hranice, Praha, Jugoslávie, střední Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.