Vrtulník letecké záchranné služby z Olomouce startuje již několik týdnů k zásahům s důležitým vylepšením. Pro případ vážných úrazů vozí záchranáři na palubě balení s jednotkou krve skupiny nula negativní.
Úterý, 30. ledna 2024, 19:04
Mimořádné vytížení absolvovali v minulém roce letečtí záchranáři v Olomouckém kraji. Ve vzduchu strávil vrtulník s volacím znakem Kryštof 9 přes 32 tisíc minut, tedy více než 530 hodin. Na pomoc lidem vzlétla helikoptéra ve 704 případech, v průměru...
Od konce ledna se příprava olomouckých záchranářů na pracovní den rozšířila o jeden důležitý úkon, a sice o vyzvednutí speciální boxu s jednotkou plné krve nula negativní. Pro nejcennější tekutinu míří každé ráno výjezdová skupina na Transfúzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Krevní konzervu uloženou v dálkově monitorovaném balení pak mají k dispozici zdravotníci na palubě záchranářského vrtulníku s volacím znakem Kryštof 09. „Díky ní tak zvyšujeme v terénu šanci na přežití těžce zraněným osobám. Všichni členové naší letecké záchranné služby prošli speciálním školením od týmu z transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a nyní již pokaždé vzlétáme s tímto malým zázrakem k našim pacientům. Z tohoto projektu jsme nadšení,“ komentovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková. Lidé s krevní skupinou 0- jsou označování jako univerzální dárci, tuto krev lze totiž podat kterémukoliv příjemci.
Pro převoz krve je potřeba plnit zákonem stanované podmínky, v zapečetěném termoboxu je nepřetržitě sledovaná teplota, která se musí pohybovat mezi dvěma až šesti stupni Celsia. „Zdravotnická záchranná služba transportní box nesmí otevřít, pokud nenastane indikace k podání transfuzního přípravku. Před zahájením provozu byly podmínky v termoboxu validovány tak, aby byla jistota, že krev bude po celou dobu transportována při teplotě, která je předepsaná legislativou,“ doplnila primářka Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Dana Galuszková.
Letecká záchranná služba Olomouckého kraje v průběhu loňského roku vzlétla k více než sedmi stovkám událostí, v průměru tak připadají na každý den přibližně dva starty. Nejvytíženější bývá vrtulník v letním období. Novinku v podobě krevní konzervy zatím letečtí záchranáři při pomoci pacientům využít nemuseli. Díky pečlivému sledování stavu a podmínek pro uchovávání nenahraditelné tělní tekutiny se ale krev převážená vrtulníkem podle mluvčí Mikiskové neznehodnotí. „Za 24 hodin se vrátí zpět na transfúzní oddělení, kde ji tamní personál vyjme z nepoškozeného boxu a řádně ji překontroluje. Pokud je krevní konzerva v pořádku, putuje zpět do oběhu a je dále využita pro potřeby nemocnice,“ podotkla mluvčí záchranářů z Olomouckého kraje. Specialisté z regionu se zařadili mezi čtyři z deseti leteckých záchranných služeb České republiky, které tuto možnost mají. Kromě Olomouce vzlétá vrtulník s jednotkou plné krve také z Hradce Králové, Ostravy a Plzně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.