Klid nebo přelidněno? Výletní cíle v Jeseníkách zveřejní v reálném čase data ze sčítačů turistů

Autoři | Foto Olomoucký kraj

Dvanáct automatických sčítačů procházejících turistů či projíždějících cyklistů bude v pilotním provozu monitorovat vytížení oblíbených výletních lokalit v Jeseníkách. Technologie se již používá na řadě míst nejen v České republice, data z jesenických přístrojů ale budou v reálném čase k dispozici veřejnosti. Lidé se tak budou moct lépe rozhodnout, v jakém období se mají do své vybrané destinace vydat nebo si mohou vybrat i jiný méně vytížený cíl.

Organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu plánuje na začátku prázdnin na svém webu spustit projekt Jeseníky on-line. Mimo již obsažených informací bude webová stránka obsahovat aktuální informace i postupně se rozšiřující statistiky z nově instalovaných automatických sčítačů. „Jeseníky stejně jako další lokality převážně horského charakteru u nás se potýkají s overturismem, to znamená s faktem, že na určitá místa dochází větší počet návštěvníků, než by lokalita unesla. Jedná se například o Praděd, Mechová jezírka, Dlouhé stráně a další. Zážitek z návštěvy může být zničený, když člověk přijede, nemá kde zaparkovat, tlačí se například na stezce Bílá Opava mezi lidmi, pak si skoro ani fotku neudělá. Služby v místě nestíhají, cena může být vyšší, a to jsou všechno faktory, které cestovní ruch zabíjejí,“ líčí myšlenku stojící na pozadí nového záměru Tomáš Rak, ředitel organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

V první pilotní etapě projektu sčítače začnou zaznamenávat pohyb osob na 12 místech celkem ve třech krajích. V Pardubickém kraji bude monitorovací zařízení na Dolní Moravě, v Moravskoslezském kraji na Rešovských vodopádech a zbylých deset pak bude v provozu na území Olomouckého kraje. Jedná se například o Praděd, Bílou Opavu, Račí údolí, Rejvíz, Dlouhé stráně, Čertovy kameny a další místa. „Cílem je ukázat, jak je místo přetížené, na webu člověk uvidí, kolik je tam aktuálně lidí a v porovnání s historickými daty zjistí, jak je lokalita zaplněná. A důležité je, že získá informaci, ve kterém období je vhodná na konkrétní místa zamířit. Návštěvnost by se mohla díky tomu rozvrstvit v čase. Pokud má někdo například při dovolené možnost si naplánovat jednotlivé cíle, tak uvidí, že v pondělí dopoledne bývá třeba na Pradědu nejméně lidí, tak se tam vydá v tento čas a ne například ve čtvrtek odpoledne, kdy už může být místo vytíženější s blížícím se víkendem,“ vysvětluje zamýšlený přínos záměru ředitel Rak.

Kromě rozvrstvení návštěvnosti v čase mohou informace ze sčítačů a webové stránky přinést i inspiraci k návštěvě méně vytížených lokalit. „Lidé uvidí, že je místo přetížené, tak se rozhodnou vyrazit jinam, kde je to méně objevené,“ podotýká Tomáš Rak.

Horská služba má v Jeseníkách dvě nové záchranářské stanice, ve Velkém Vrbně a v Hynčicích pod Sušinou

Horská služba Jeseníky má dvě zcela nové záchranářské stanice, jednu ve Velkém Vrbně a druhou v Hynčicích pod Sušinou. Doposud zde záchranáři sloužili v zastaralých unimobuňkách, nyní dostali moderní zázemí s novým vybavením. Na to přispěl také...

Při největším prázdninovém náporu projde podle údajů Správy CHKO Jeseníky například po stezkách Bílé Opavy u Pradědu během dvou měsíců přibližně 60 tisíc lidí, což je takřka polovina celoročního počtu návštěvníků této zhruba pětikilometrové trasy. „Tímto způsobem se měří spousta míst, ale data nejsou volně k dispozici a už vůbec ne online. Mají je třeba správy chráněných krajinných oblastí a třeba po čtvrt roce s nimi pracují, přijímají různá opatření. Novinkou je v našem pojetí hlavně to, že se informace budou přenášet online v reálném čase,“ objasnil ředitel jesenického sdružení cestovního ruchu.

Organizace sdružuje i podnikatele, kteří poskytují služby turistům, a podle Raka někteří z nich nemusejí vnímat úplně pozitivně zveřejňování statistik, jež by mohly návštěvníky i odrazovat. „Chceme se ale zaměřovat na udržitelný cestovní ruch. I podnikatelům se snažíme vysvětlit to, že pokud se situací nebudeme nic dělat, tak už třeba turisté podruhé nepřijedou, když budou mít výlet spojený s negativní zkušeností. Jde o určitý nadcíl, abychom lidem vylepšili pobyt a nabídli jim i další místa,“ vysvětluje Tomáš Rak.

Jediný bazén na Jesenicku projde opravou. Olomoucký kraj poskytne České Vsi 150 milionů korun

Česká Ves na Jesenicku opraví krytý plavecký bazén, který patří mezi k nejstarším v Česku a je jediný celém v regionu. Na opravy přispěje Olomoucký kraj dotací 150 milionů, dvacet milionů korun dá obce a osmdesát milionů Sdružení měst a obcí...

V příštím roce je pak v plánu i případné rozšíření sítě sčítačů. „Máme omezení od vlastníků pozemků, zařízení má být instalované na stávajících sloupcích, značkách či stromech. Řídíme se tímto doporučením. Sčítač musí být nejméně metr a nejvíce osm metrů od cesty, aby zvládal plnit svou funkci. Systém vyhodnocuje, kolik lidí na místo přichází i odchází, v ideálním případě by měl být v koncové lokalitě, kterou lidé přicházejí i odcházejí. Řada lokalit je ale průchozích, v další části projektu budeme hledat způsob jak se i s touto problematikou vyrovnat,“ nastínil ředitel Rak.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Turistika, atrakce, návštěvnost, výlety, příroda, Jeseníky, Olomoucký kraj, sčítače turistů, tipy na výlet

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.