Začal platit zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy. Tento zákaz platí již od roku 2012, ale až nyní se týká i rodinných domů a staveb pro rekreační účely. Mnoho občanů již využilo kotlíkové dotace nebo program Nová zelená úsporám, aby své nevyhovující kotle vyměnili. Ministerstvo životního prostředí však varuje ty, kteří s výměnou otálejí, aby tak učinili co nejdříve.
Pokud si domácnosti stihly požádat o dotaci do konce srpna, i když kotel nestihly vyměnit, úředníci to při kontrolách zohlední. Od září sice podpora pokračuje, ale bude výrazně nižší. Navíc se nově rozšíří možnost čerpat dotace na výměnu všech uhelných kotlů, a to bez ohledu na jejich emisní třídu.
Zájem o výměnu v poslední době roste. Lidé výměnu nechali na poslední chvíli a mnohé firmy instalaci ekologických kotlů a tepelných čerpadel nestíhají. „Termíny dáváme zákazníkům na říjen a listopad, za týden to už bude na prosinec či leden," řekla například spolumajitelka firmy Topení-Středa Ivana Středová.
Ministerstvo životního prostředí připomíná, že lokální vytápění domácností je hlavním zdrojem znečištění ovzduší v ČR. Jemné prachové částice a další škodlivé látky výrazně zhoršují kvalitu ovzduší a mají negativní dopad na zdraví lidí. Každoročně si znečištěné ovzduší vyžádá v Česku přibližně 3100 předčasných úmrtí. „Cílem opatření není jen pokutovat, ale především chránit zdraví obyvatel a životní prostředí,“ vysvětluje v tiskové zprávě uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (SPOLU).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.