Nová bobří stavba vzniká v těchto dnech na říčce Nemilance v Olomouci. Bobři hráz staví v těsné blízkosti propustku ve Slavoníně. Bobři se do povodí řeky Moravy vrátili na začátku devadesátých let. Od té doby se jejich počet výrazně zvedl.
„I po povodních se bobři v Olomouci volně pohybují v ramenném systému řeky Moravy, na přítocích a téměř na všech uzavřených vodách. Jde o potomky bobrů navrácených do krajiny v devadesátých letech,“ vysvětlil vedoucí olomouckého odboru životního prostředí Petr Loyka.
Bobři se na Olomoucko vrátili v roce 1991. Šlo o dvacet jedinců ze severovýchodního Polska, později k nim přibyl i jeden pár z Litvy. Jejich počty od té doby výrazně narostly.
Pondělí, 7. října 2024, 06:50
Podmáčené stromy, čistotu vody, sesuvy půdy, ale i zvýšený výskyt potkanů řeší tři týdny po povodních krizový štáb na Olomoucké radnici. Nyní zde vznikla pracovní skupina, která bude prověřovat bezpečnost stromů a zeleně po povodni.
„Nyní by to už byl důvod k zamyšlení nad regulací jejich počtu. Zákon chrání bobra i jeho sídlo, což platí pro chráněné druhy a není to jen výsadou bobrů. Bobři jsou vnímaví, činorodí a nelze je přelstít. Pokud jim hrázku odstraníme, tak to hned zjistí, jsou naštvaní a rychle si staví novou,“ doplnil Loyka.
Bobři se umí přizpůsobit měnícím se vodním stavům a nevadí jim tak nízká ani vysoká hladina. Stromy, které bobři naruší v zaplaveném území nebo podmáčené půdě, mohou představovat nebezpečí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
No vida. Zaměstnejte bobry a Nové Heřminovy jsou postavené za pár dní. A zadarmo. :-)