Budoucí sestřičky ze Španělska absolvovaly stáž na Hané. Cenné zkušenosti získaly v prostějovské nemocnici

Autoři | Foto Nemocnice AGEL Prostějov

O něco častěji, než je obvyklé, zněla na několika pracovištích prostějovské nemocnice angličtina a španělština – ve zdravotnickém zařízení absolvovaly praktickou několikatýdenní stáž dvě studentky barcelonské univerzity. Budoucí zdravotní sestry Amaia a Enia získávaly zkušenosti na jednotce intenzivní péče, chirurgickém i infekčním oddělení.

„Je to vůbec poprvé, co naše nemocnice hostí zahraniční studenty v oboru všeobecná sestra. Jsem ráda, že se naše propojení se světem rozšířilo z mediků a fyzioterapeutů i o tento obor. Díky tomu získáváme cennou zpětnou vazbu o úrovni naší ošetřovatelské péče a pro naše zaměstnance je to i motivace k výuce cizích jazyků,“ komentovala na webu hlavní sestra Nemocnice AGEL Prostějov Marie Jouklová s tím, že nemocnice plánuje v programu pokračovat a doufá, že v budoucnu budou mít i české sestry možnost získat zkušenosti v zahraničních nemocnicích.

Ve spolupráci s mentorkou Lenkou Černochovou strávily španělské studentky na každém oddělení dva týdny. Nejvíce na budoucí sestřičky zapůsobila jednotka intenzivní péče, která zahrnuje komplexnější úkony, práci s různými infuzními pumpami a také pomoc pacientům s komplikovanějšími stavy. „Zajímavé pro nás bylo i to, že se prostějovská nemocnice specializuje na ortopedii a díky stáži jsme se dozvěděly spoustu věcí o této specializaci, navštívily jsme i moderní operační sály. Tuto možnost jsme ve Španělsku neměly. V rámci stáže jsme byly i v některých ordinacích, kde se nám lékaři opravdu věnovali a vysvětlovali nám každý krok, který dělali, a to v angličtině. Při vykonávání praxe jsme se setkaly s lékařkou a studentem Střední zdravotnické školy, kteří mluvili plynně španělsky, což bylo skvělé,“ zhodnotila Amaia.

Prostějovští lékaři přišli s novou rehabilitační metodou. Rameno rozhýbe bezbolestně

Novou metodu představil na mezinárodním sympoziu AGEL primář prostějovského rehabilitačního centra Petr Konečný. Intervenční rehabilitace horní končetiny kombinuje anestezii a standardní pohybovou terapii. Díky odstranění bolesti je tak rehabilitace...

Mentorka studentek ocenila jejich pozitivní přístup, který i přes jazykovou bariéru kladně vnímali i pacienti nemocnice. „Všichni pacienti na ně byli velice milí, někteří se dokonce naučili i nějaká anglická slova,“ dodala Lenka Černochová, která Amaiu a Eniu seznamovala i s místní kulturou. „Je jako naše česká máma,“ se smíchem prohlásily studentky.

Ty si během stáže prohloubily medicínské znalosti, po zkušenostech z prostějovské nemocnice vidí Enia hlavní rozdíl mezi tuzemským a španělským zdravotnictvím v organizaci primární péče. „Zdravotnictví v České republice je velmi komplexní. Když ho srovnám se Španělskem, je velmi podobné, co se týče léků, materiálů a postupů,“ podotkla.

„Česká republika je pěkná země a Olomouc, kde bydlíme, je plná mladých lidí. Neustále něco plánujeme, už jsme stihly navštívit Prahu i Ostravu a chceme vyjíždět i do okolních zemí, což nám umožňuje skvělá poloha,“ říká Amaia. Její kolegyně Enia dodává, že je zaujal i český hokej, který není ve Španělsku běžným sportem. „Byli jsme na zápase a moc nás to bavilo, určitě ještě vyrazíme,“ zakončila s úsměvem vyprávění pro stránky nemocnice.

Hodnocení článku je 98 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Nemocnice, zdraví, stáž, zahraniční stáž, zdravotní sestra, Prostějov, Nemocnice AGEL Prostějov, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.