Na kopcích na severu Olomoucka vyroste řada větrných elektráren. Část obyvatel však vysoké stožáry odmítá

Autoři | Foto pixabay.com

Několik větrných elektráren plánují postavit investoři na kopcích v severní části Olomoucka, kde je dobrý vítr. Některé samosprávy už podepsaly smlouvy, a díky tomu v příštích letech získají miliony korun do svých rozpočtů a levnější elektřinu pro domácnosti. Jinde však roste odpor obyvatel.

Tři větrné elektrárny chce postavit v Horní Loděnici na Olomoucku firma Úsovsko, se kterou už obec podepsala smlouvu. "Původně tady plánovala pět větrných elektráren, nyní jsou to v reálu tři. Zástupci Úsovska ještě ale jednají s krajem," řekl starosta Horní Loděnice Gustav Repaň. Mezi Horní Loděnicí a Lipinou se k nebi tyčí větrný park čítající devět stožárů. Větrné elektrárny jsou podle starosty pro obec výhodné, protože z jejich provozu má peníze do rozpočtu. "Kdyby přišli další investoři, tak se tomu bránit nebudeme," podotkl.

O sousední Hraničné Petrovice se zajímá konsorcium Micronic Group a Redwood Capital, postavit tam chce až šest větrníků. Obci a obyvatelům nabídlo deset megawatthodin silové elektřiny ročně zdarma po dobu 25 let. Do obecního rozpočtu by navíc mělo každý rok směřovat 2,8 milionu korun. Starosta Hraničních Petrovic Radim Kalus řekl, že obec s konsorciem uzavřela dohodu a odborníci připravují podklady pro proces EIA. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová nyní fungují dvě větrné elektrárny. U Jívové investor loni postavil pět větrníků.

NÁZOR: Větrníky u Studené Loučky nestojí, přesto ničí zdraví lidí už rok

Obyvatelé Studení Loučky u Mohelnice na Šumpersku protestují proti plánu postavit zde větrné elektrárny. Od veřejného prohlášení starosty Mohelnice před obyvateli, že jim pomůže s námitkami proti větrníkům, uplynul již rok. Současnou situaci nyní...

Méně nakloněni jsou stavbě větrníků obyvatelé Moravského Berouna, který loni kvůli zvažované stavbě 17 větrných elektráren uspořádal referendum. V něm se lidé vyslovili proti záměru. Hlasování ale není pro zastupitelstvo závazné. Starosta Moravského Berouna Jan Hicz řekl, že konsorcium Arcibiskupství olomouckého a firmy Micronix Group zaslalo městu nový návrh, ve kterém počet plánovaných větrníků snížilo.

Moravský Beroun má nyní dvě nabídky od investorů na spolupráci při výstavbě větrníků. "Ekonomicky výhodnější je pro město i pro občany nabídka od firmy Micronix a Arcibiskupství olomouckého, kde jsme do nabídky kromě stálé platby městu vyjednali také závazek dodávek silové elektřiny na všechna odběrná místa v našem katastru za výrazně sníženou cenu v rámci komunitní energetiky. Nabídky budou zastupitelé projednávat na některém z nadcházejících zastupitelstvech," uvedl Hicz.

Starosta uvedl, že s investory jednají další obce v okolí. Například ČEZ chce rozšířit větrný park ve Staré Libavé až o osm větrníků. Stavba až 17 věží se chystá mezi Lomnicí a Rýžovištěm, další tři větrné elektrárny by měly stát u Břidličné a deset u Velké Šťáhle. S výstavbou větrných elektráren souhlasí také v Domašově u Šternberka.

ODPOVĚĎ: O větrných elektrárnách ve Studené Loučce rozhodneme podle posudků a odpovědně, uvedl starosta

Starosta Mohelnice Pavel Kuba reaguje na článek o větrných elektrárnách ve Studené Loučce, který podle jeho názoru jednostranně a zkresleně popsal situaci. Kritika v článku je zaměřena výhradně na jednu osobu – mou osobu, jako kdybych měl sám...

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky větrná elektrárna, stavba, investice, odpor, Olomoucký kraj, větrná turbína, kopec, investor, Horní Loděnice, Moravský Beroun, Úsovsko, Hraničné Petrovice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.