Počasí dnes-0,5 °C, zítra0 °C
Úterý 11. února 2025  |  Svátek má Božena
Bez reklam

FOTOGALERIE: Strojírenská škola v Lutíně slaví kulaté výročí. Poptávka po absolventech je obrovská

Už devadesát let uplynulo od zahájení skupinového vzdělávání učňů technických oborů v Lutíně, kde byli odborní pracovníci potřeba pro pumpařskou firmu bratrů Sigmundových. Výuka i výroba má v obci na Olomoucku stále své pokračovatele – Sigmundova střední škola strojírenská se rozvíjí a své moderní dílny má v nedalekém podnikovém areálu holdingu Sigma Group.

Ve školním roce 1934/1935 se rozběhla první skupinová výuka v Lutíně, Sigmundova střední škola strojírenská si v pondělí 10. února významné výročí připomínala na setkání s hosty z řad firem, pedagogů i zástupců Olomouckého kraje, který je od roku 2001 zřizovatelem této vzdělávací instituce.

V roce 1868 založil řemeslník Ludvík Sigmund v Lutíně pumpařskou firmu, kterou poté rozvíjeli jeho synové Jan a František. S rozvojem podniku rostla i potřeba zaměstnanců, v obci nedaleko Olomouce tak začalo vzdělávání učňů. Dovednosti získávalo před takřka 90 lety v prvních dvou ročnících celkem 69 žáků v oborech zámečník, soustružník a nástrojář.

Nyní má Sigmundova střední škola strojírenská okolo 350 studentů a portfolio oblastí, na které se mohou zaměřit, se také rozrostlo. „Všechny obory máme strojírenské. Jeden z maturitních oborů mechanik seřizovač má dvě mutace. První je programátor CNC, což je čistá strojařina. Pak máme variantu zaměřenou trochu na ekonomiku, protože spousta absolventů míří ve firmách na středně řídící pozice, takže potřebují trochu odlišný základ. Pak máme také dvouletý nadstavbový maturitní obor. Ten je určený pro absolventy učebních oborů, které máme čtyři,“ specifikuje ředitel lutínské školy Pavel Michalík a dodává: „Nejvíce zastoupený a nejvíce žádaný je obráběč kovů. Pak máme také rukodělné obory, což je nástrojář, strojní mechanik a karosář.“

Pro čápy v Hranicích vzniká unikátní socha z oceli, na jaře jim poskytne nové útočiště

Přibližně jedenáctitunová ocelová socha čápa bude novým bydlištěm pro velké bílé opeřence v Hranicích na Přerovsku. Sedmnáct metrů vysokou skulpturu vyrábí olomoucký sochař Jan Dostál. Dílo nahradí původní hnízdící místo na sloupu, který musel...

S kolegy ocenil při slavnostním setkání spolupráci s Olomouckým krajem, který coby zřizovatel hraje klíčovou roli například při investicích. Před sedmi lety se Sigmundova škola těšila z výrazného posunu v podobě komplexní rekonstrukce budovy dílen, obnovy strojního parku a počítačové sítě za 108 milionů korun. V dílnách v podnikovém areálu Sigma Group nyní studenti získávají praktické zkušenosti ve dvanácti buňkách, z nichž každá je zaměřená na určitou oblast a téma.

„Odborný výcvik se dělí do několika sektorů podle oborů – základní jsou rukodělné práce, práce na vrtačkách, soustruzích, frézkách a vrchol veškerého studia je programování číslicově řízených strojů. Máme zde třeba pětiosé obráběcí centrum, na které se učí studenti v maturitní ročníku. Z modelu jsou schopni vygenerovat program, který pak vytváří na stroji výrobky pro různé použití,“ vysvětluje u stroje s pořizovací cenou okolo pěti milionů korun zástupce ředitele pro praktické vyučování Jakub Kaštyl.

Fofrem po krásné silnici. Na opraveném tahu přes Přáslavice se řidiči nekrotí, obec chystá monitoring

Po šedesáti letech prošla v loňském roce komplexní rekonstrukcí značně hrbolatá silnice II/437 v oblasti Přáslavic na Olomoucku. Projíždějící řidiči zažili úlevu z lepšího stavu komunikace, která už není takovou zátěží pro jejich auta. Místní lidé...

Strojírenské obory lákají především chlapce, hledání zaměstnání pro ně po složení zkoušek nemusí být složitým rébusem. Podle Jakub Kaštyla má škola spolupráce s přibližně třemi desítkami firem, které si šikovné žáky vybírají již před dokončením školy v průběhu praxí. „V 90. letech nebyl zájem o strojařinu, otevřeli jsme i dívčí obory. Takže tady bylo pár let veselo. Ale situace se poté opět změnila a jsme skoro pouze chlapecké škola, ale stále zde máme i nyní sedmnáct dívek,“ s úsměvem prohlásil ředitel Michalík. Děvčata podle Jakuba Kaštyla preferují zejména maturitní obor Management ve strojírenství, který také nabízí atraktivní možnosti uplatnění.

Škola s devadesátiletou historií se dívá i směrem do budoucna, aby držela krok s inovacemi v praxi či plnila nároky nejen na zázemí. „Letos plánujeme opravy infrastruktury v budově domova mládeže, kde už jsou tyto prvky hodně zastaralé. Ještě bychom rádi doplnili dílnu o měřící středisko. Ve škole máme učebnu měření, ale chybí nám dílenské pracoviště, jako bývá ve firmách. Pracovník u stroje něco vyrobí a jde do vybavené místnosti, kde obrobek kompletně změří a vyjede si protokol o měření. To nám ještě chybí, jinak máme ale srovnatelné vybavení s firmami,“ komentoval Pavel Michalík.

Výrazné navyšování kapacit ale zatím v Lutíně neplánují. „Rádi bychom se pohybovali v počtu žáků mezi 350 až 400, to je tak optimální, aby byla výuka kvalitní. Požadavky trhu práce jsou mnohem vyšší, kdybychom měli žáků dvakrát tolik, tak trh práce ten počet spolkne. Společnost potřebuje i inženýry, strojaře a řemeslníky. Kdo v poslední době sháněl nějakého řemeslníka tak ví, jaká je situace,“ poznamenal ředitel.

„Technické obory jsou pro náš kraj velice důležité. Vyplývá to i z ohlasů odborných spolků a svazů, i z reakcí podnikatelů, kteří potřebují, abychom generovali žáky a studenty tak, aby nám tady firmy vydržely. Děláme maximum, máme stipendijní programy právě pro technické obory. Ale obecně se dá říct, že v celé republice je málo dětí. Snažíme se je aspoň částečně směřovat k oborům, které jsou nejvíce potřeba,“ doplnil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO).

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Stanislav Heloňa

Štítky Škola, střední škola, strojírenství, učební obory, technické obory, škola Lutín, Sigmundova střední škola, Lutín, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

FOTOGALERIE: Strojírenská škola v Lutíně slaví kulaté výročí. Poptávka po absolventech je obrovská  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.