Rakovinu krku a hlavy léčí v Olomouci robot. Je to nejmodernější způsob, říká lékař

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc léčí rakovinu pomocí operací na nejmodernějším robotickém systému. Nemocnice je jedním ze dvou center v republice, která tyto zákroky dělá. Jezdí sem lidé z celé České republiky.

"Jsme vedle nemocnice v Ústí nad Labem jedním z pouhých dvou tuzemských center, které tyto výkony v našem oboru dělá,“ konstatuje přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc Richard Salzman.

Robotický systém využívá i další kliniky

Zařízení se těší oblibě mezi lékaři. "Jedná se o nejmodernější způsob léčení nádorů v oboru ORL a mě o to více v této souvislosti těší, že tato metoda je již rutinní součástí práce naší kliniky. Zároveň musím moc poděkovat kolegům z Urologické a Porodnicko-gynekologické kliniky, kteří rovněž robota při svých výkonech využívají, za výbornou součinnost a spolupráci. Je jasné, že takto drahé zařízení by nemělo zahálet a musí být co nejvíce využíváno,“ dodal Salzman.

Odborníci využívají robotický systém k odstranění nádorů hrtanu a hltanu. "A to v případech, kdy radikální odstranění nádoru vyžaduje široké přístupové cesty z velkých řezů zevně na krku. V mnoha případech i protnutí dolní čelisti, která se na závěr operace opět sešroubuje,“ dodává lékař Martin Brož.

Do Olomouce jezdí pacienti z celé republiky

U robotických operací se zkrátila doba pobytu v nemocnici o polovinu. "Zákrok je navíc šetrnější, přináší s sebou méně komplikací, rychlejší hojení a návrat k běžnému životu. Z pohledu pacienta je největším rozdílem, že se díky robotovi vyhne provedení tracheostomie, lidově nazývané slavík. Dále většina pacientů nemusí po výkonu absolvovat agresivní ozáření a chemoterapii,“ vysvětluje Brož. Služby olomoucké kliniky ORL využívají pacienti prakticky z celé republiky.

Nádory hlavy a krku se objevují u obou pohlaví. V minulosti se onemocnění objevovalo spíše u mužů, dnes je i velké zastoupení žen. 

"Navíc je nutné říct, že tento druh rakoviny je často pozdě diagnostikován, což značně zhoršuje vyhlídky na úspěšnou léčbu. Přičemž právě úspěšnost léčby u časně zachycených nádorů je velmi dobrá,“ podotkl Salzman. 

Začátky onemocnění se projevují bolestí v krku nebo chrapotem. Pokud tyto příznaky přetrvávají déle než tři týdny, měl by se člověk obrátit na ORL.

Pro lepší péči o miminka. Ve FN Olomouc slouží ultrazvuk z rekordně rychlé sbírky

Pomoc z veřejné sbírky umožnila v rekordním čase pořídit nový přenosný ultrazvuk pro Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Potřebné prostředky se podařilo vybrat během víkendu a odborníci mohou nyní vyšetřovat nejmenší pacienty rychleji...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky nemocnice, robot, Olomouc, rakovina, léčba, lékař, Fakultní nemocnice Olomouc, Česko, Martin Brož, Ústí nad Labem

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.