Olomoucká nemocnice jako první v republice začala používat nejnovější systém elektromagnetické navigační bronchoskopie (ENB). Nová technologie umožní lékařům snáze vyšetřit plicní ložiska nejasného původu v nedostupných částech. Sofistikovaný software jim totiž vytvoří 3D model plic, který poslouží jako navigace přímo na potřebné místo.
Lékaři dosud k vyšetření ložisek v periferních částech plic nejčastěji používali radiální ultrazvuk nebo skiaskopii. „Jejich nevýhodou je, že u nich nejsou k dispozici řiditelné sondy a instrumentária a kvůli tomu se v řadě případů nedaří proniknout dýchacími cestami přímo k ložisku a provést cílený odběr z této léze,“ vysvětlil v tiskové zprávě přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy olomoucké nemocnice Petr Jakubec.
Nový navigační systém začala olomoucká fakultní nemocnice používat jako první u nás. Systém je podle Jakubce přesnější. „V minulosti jsme měli k dispozici i původní generaci přístroje, ale ten současný je mnohem pokročilejší, důmyslnější a efektivnější,“ vysvětlil.
Čtvrtek, 9. března 2023, 20:29
Nové pracoviště magnetické rezonance bude od dubna k dispozici pacientům ve šternberské nemocnici. Zdravotníci zde špičkovou technologií vyšetří až dva tisíce lidí ročně, kteří v současnosti musejí dojíždět do vzdálenějších zdravotnických zařízení....
Systém funguje na principu propojení sofistikovaného softwaru a speciální endoskopické sondy. Na CT snímku plic pacienta si lékař označí vyšetřované ložisko a software ze snímku vygeneruje 3D mapu. Na té si potom lékař vyznačí cestu až k ložisku. „Pacienta uložíme na speciální elektromagnetickou desku a na jeho tělo pak umístíme elektrody. Tím se synchronizují struktury plic s jejich virtuálním obrazem a lékař se potom může na monitoru řídit předem navrženou cestou až k ložisku,“ doplnil Jakubec.
Systém je podle něj ideální v případech periferních ložisek, u kterých je jasné, že naděje na úspěšnost jiné metody vyšetření nebude vysoká. „Můžeme tak vyšetřovat i malá ložiska, která jsou zjištěna v rámci programu časného záchytu bronchogenního karcinomu probíhajícího pod záštitou ministerstva zdravotnictví,“ uzavřel přednosta plicní kliniky. Cena nového systému se pohybuje mezi 10 a 20 miliony korun. V olomoucké nemocnici ho využijí až k desítkám vyšetření ročně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.