Před dvaceti lety lékaři provedli první operaci v nové nemocnici v Prostějově. Dodneška jich je už sto tisíc

Autoři | Foto AGEL

Před dvaceti lety se v nové nemocnici v Prostějově uskutečnila první operace. Zdravotnické zařízení se sem přestěhovalo z opačného konce města, z klidného areálu u výpadovky na Brno. Za dvacet let nově vybudovanými operačními sály prošlo přes sto tisíc pacientů.

"Nové Centrální operační sály a centrální sterilizace byly připravovány několik týdnů dopředu, ale první ostrá sterilizace proběhla 21. prosince roku 2023 a první operace vůbec byla apendektomie u malého chlapce dne 22. prosince 2003," vzpomíná primář Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Jiří Šťastný.

Stěhování ze starého areálu trvalo delší dobu, mezi poslední přesunutá oddělení patřilo ARO, chirurgie a chirurgická JIP, ortopedie, gynekologicko-porodnické oddělení a úplně poslední bylo den před Silvestrem interní oddělení.

"S vrchní sestrou jsme byli od počátku u stavby nové budovy, v níž se sály a sterilizace nacházejí. Účastnili jsme se kontrolních dnů stavby i kolaudací, abychom poté jak provozně, tak i organizačně zvládli přechod na nové pracoviště," podotkl Šťastný.

V nových sálech lékaři za uplynulých dvacet let provedli více než 100 tisíc operací, narodily se zde tisíce dětí. Průměrně jde o pět tisíc operací za rok, sterilizací bylo některé roky až osm tisíc. "V prostějovské nemocnici pracuji již čtyřicet let, z toho dvacet let jako vrchní sestra Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. Ani se snad nedá spočítat, u kolika operací jsem za svůj život byla přítomná," svěřila se vrchní sestra Věra Šimková.

Lékaři v Prostějově využívají novou metodu pro detekci zhoubného nádoru prsu. Pomohli již dvaceti pacientkám

Novou metodu pro detekci zhoubného nádoru prsu a spádových lymfatických uzlin nyní využívají lékaři v prostějovské nemocnici. Některé nádorové změny nemusí žena ani rozpoznat, nová metoda umožňuje takový nádor před chirurgickým odstranění označit.

Prostějovské operační sály prošly před dvěma roky rekonstrukcí, jsou plně digitalizované a klimatizované. Lékaři mají k dispozici nejmodernější technologie, laparoskopické a artroskopické věže, moderní anesteziologické přístroje, výkonné koagulační a odsávací jednotky. "Na starých operačních sálech to bylo úplně jiné. Každý obor měl přidělený svůj počet sálů a nestaral se o ostatní. V novém areálu se všechny zajišťovací a servisní služby pro operatéry centralizovaly," vysvětlil Šťastný.

Operační sály se tak staly pomyslným srdcem všech operačních oborů. "Špičkovou úroveň vytváří také tým anesteziologů, operatérů a sálových sester, kteří se dennodenně starají o životy a zdraví pacientů," dodal předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční Jiří Ševčík.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky operace, výročí, nová nemocnice, otevření, AGEL Středomoravská nemocniční, sterilizace, operační sál, lékař, Jiří Šťastný, Jiří Ševčík, Agel

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.