Počasí dnes28 °C, zítra27 °C
Středa 26. června 2024  |  Svátek má Adriana
Bez reklam

Ruka visela už jen na kousku zápěstí. Díky specialistům z FN Olomouc může mladý hasič opět pomáhat v nouzi

Jak závažné poranění mohou lékaři ve spolupráci s mimořádně odhodlaným pacientem vyléčit přiblížila olomoucká fakultní nemocnice na příběhu hasiče Víta Večeři. Ten v létě 2020 málem přišel o ruku při řezání dřeva, nástroj mu přes svaly a šlachy zajel až do kosti. Operacemi a odbornou rehabilitací se končetinu podařilo za tři a půl roku uzdravit tak, že se mladý muž mohl znovu vrátit ke své práci ve výjezdové jednotce a také ke koníčku v podobě lezení po skalách.

Na konci srpna 2020 se Vít Večera vydal pomoci svému otci s řezáním dřeva, jenže při nehodě došlo k vážnému úrazu. „Táta řezal dřevo a chtěl na chvíli pomoci jeden kus přidržet. Jenom v papučích jsem vyběhnul z domu, že mu pomůžu. Ujela mu ale bruska a pořezala mi levou ruku. Vykousala mi svaly, šlachy, zajela až do kosti, takže mi ruka zůstala viset jen na jedné části zápěstí. Poškodila i tepny, takže všude chrstala krev. Ruku jsme s tátou zaškrtili a volali jsme záchranku,“ vrací se ke krizovému momentu mladý hasič z Olomoucka.

Ten před svým zraněním sloužil rok na požární stanici v Olomouci a plnil si svůj sen stát se hasičem. Další roky ale přinesly sérii operací, rehabilitací, bolesti a nejistoty. Vše ale nakonec mělo šťastný konec. Podle primáře Oddělení plastické a estetické chirurgie FN Olomouc Bohumila Zálešáka se v případě Víta Večeři setkaly tři nesmírně důležité faktory: perfektní chirurgický výkon operatéra Daniela Stehlíka a jeho týmu, včasná komplexní rehabilitace a pozitivně smýšlející a extrémně motivovaný pacient. „Panu Večeřovi byly nejprve sešity všechny nervy zásobující ruku a obě vyživující cévy. Tak byla obnovena cirkulace a ruka zachráněna. Současně bylo sešito všech jedenáct šlach ohýbačů prstů a zápěstí a tři šlachy natahovačů palce a zápěstí. Následovaly další operace, během nichž byly postupně uvolněny nervy a šlachy a také byl opakovaně proveden regenerační lipografting,“ popsal na webu nemocnice náročný komplex zákroků primář Zálešák.

VIDEO: Místo náročných útrap rychlý řez laserem. Kardiologové z Olomouce premiérově provedli unikátní operaci

Precizní řez laserovou technologií využili specialisté z Komplexního kardiovaskulárního centra Fakultní nemocnice Olomouc jako první v České republice při vyjmutí defibrilační elektrody z těla pacienta. V minulosti takový výkon představoval...

Pod vedením a dohledem lékařů Stanislava Horáka a Jiřího Horníčka a fyzioterapeutek Naděždy Calábové a Lucie Hubálkové z oddělení rehabilitace pak probíhal náročný proces snahy o navrácení funkčnosti končetiny. „V začátcích byla funkční kapacita pacientovy levé ruky téměř nulová, navíc vše bylo doprovázeno silnými bolestmi a s tím spojenými poruchami spánku. Rehabilitační péče formou individuální fyzioterapie, vodoléčby a elektroléčby včetně elektroakupunktury byla zaměřena na snížení bolestí, udržení schopnosti kontrakce denervovaných svalů, podporu regenerace zraněných tkání, a především na zlepšení motoriky horní končetiny. Hlavním cílem fyzioterapeutů, lékařů a především samotného pacienta byl návrat k původním aktivitám, tedy práci profesionálního hasiče a jeho koníčkům - sportovnímu lezení a dalším. Po dlouhé a vytrvalé rehabilitační péči a několika reoperacích se cíl nakonec povedlo splnit,“ těší primáře Oddělení rehabilitace FN Olomouc Petra Koláře.

Dlouhá, trnitá, ale nakonec úspěšná cesta olomouckého hasiče zpět k jeho vysněnému povolání může být podle zdravotníků inspirací pro další pacienty, kteří se potýkají s komplikovaným zraněním. „Vše bylo strašně náročné fyzicky, ale především psychicky. Byl jsem odhodlaný být zase hasič, přes to nejel vlak. Moc mi v tomto ohledu pomáhali kluci ze směny, občas jsem se za nimi zastavil. Podporovali mě. Také mi pomohlo, že jsem se po roce a půl mohl vrátit do práce. Začal jsem sloužit na operačním středisku, musel jsem se naučit nové věci, nahlédnul jsem do naší praxe zase z jiného úhlu a získal jsem další cenné zkušenosti. Vážím si toho, že mi to sbor umožnil,“ prohlásil Vít Večeřa, kterého motivovala touha žít jako dřív. „Celou dobu jsem si říkal, že jsem mladej, že mám celej život před sebou, že chci zase sportovat a že jednou budu chtít třeba přebalit vlastní dítě. Takže udělám maximum pro to, aby ruka zase fungovala. Ta naděje, že bude všechno v pořádku, mě hnala dopředu. Zároveň jsem ale díky tomu úrazu zbrzdil a uvědomil jsem si, jakou hodnotu má v životě zdraví.“

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky Zdraví, zranění, úraz, nehoda, záchrana ruky, operace, rehabilitace, hasič Olomouc, FN Olomouc, HZS Olomouckého kraje, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Ví se už něco o člověku který se nedávno upálil na nádraží ? Ví se něco nového o pádu mostu před ! Jedoucí ! vlak před více než deseti lety, už byly oběti odškodněny ? (Osm mrtvých a desítky zraněných). (Ps.Nedávná nehoda Pardubice, vypnuté zabezpečovací zařízení, 4 mrtví.) O důvodech stavu v bendostànu píšu ve vláknech diskusí.

Neděle, 23. června 2024, 19:36Odpovědět

Ruka visela už jen na kousku zápěstí. Díky specialistům z FN Olomouc může mladý hasič opět pomáhat v nouzi  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.