Precizní řez laserovou technologií využili specialisté z Komplexního kardiovaskulárního centra Fakultní nemocnice Olomouc jako první v České republice při vyjmutí defibrilační elektrody z těla pacienta. V minulosti takový výkon představoval náročný až několikadenní proces, díky novince odborníci pomohli nemocnému během patnácti minut.
Pátek, 1. března 2024, 13:17
Mimořádnou odvahu prokázala v polovině února Adéla Kašparová ze Šumperku, když se vrhla do místního rybníku na pomoc podnapilému muži, který se topil. Čin fyzioterapeutky ze šumperské nemocnice ocenili nejen strážníci městské policie, ale také...
Specialisté z olomoucké nemocnice řešili komplikaci u pacienta s těžkou formou srdečního selhání. Kvůli zánětu nitroblány srdeční bylo nutné odstranit defibrilační elektrodu, aby bylo možné vyléčit život ohrožující infekci. Poprvé v České republice použili zdravotníci z FN Olomouc metodu laserové extrakce. „Pomocí takzvaných sheatů, které mají podobu černé trubice zaváděné do těla pacienta, aplikujeme energii zprostředkovanou laserovým generátorem na konci katetru. Působí tak jako nůž, který řeže struktury a tkáně v místech, kde je elektroda přirostlá. Pracujeme tak vlastně se sofistikovaným, velice přesným nožem, na jehož konci není ostří, ale laserem dodaná energie,“ vysvětlil na webu nemocnice přednosta I. interní kliniky – kardiologické Miloš Táborský.
Premiérové využití takzvaného excimerového laseru druhé generace pro tento typ zákroku probíhal s maximálním důrazem na bezpečnost a výkon se podařilo úspěšně provést za přibližně patnáct minut. To představuje mimořádný posun oproti dřívějším postupům. „Používaly se mechanické sheaty, které sice taky ořezávaly tkáň, ale výrazně hrubším a méně bezpečným způsobem. A vůbec první extrakce, které jsem osobně zažil, byly z dnešního pohledu značně kuriózní. Elektrody se vytahovaly zcela mechanicky. Pacient ležel několik dnů nehybně na jednotce intenzivní péče, měl přivázanou lahev s fyziologickým roztokem a elektroda se vytahovala přes speciální kladku kousek po kousku ven. To byly dřevní doby v počátku devadesátých let. Od několika dnů zdlouhavého a pro pacienta nepříjemného procesu jsme dospěli k patnáctiminutovému, maximálně bezpečnému výkonu,“ těší profesora Táborského.
Olomoucké centrum se podle zástupců nemocnice řadí mezi špičková pracoviště nejen v republikovém, ale v celoevropském měřítku. „Máme patnáctileté zkušenosti s řešením komplikací kardiostimulátorů, kardioverterů-defibrilátorů a dalších technických implantátů. Využitím nové generace excimerového laseru jsme ale zahájili novou éru. Letos plánujeme zhruba sto dvacet těchto výkonů. Poskytujeme služby pro celou Moravu, od Brna po Ostravu s výjimkou nemocnice v Třinci-Podlesí. A jsem velmi rád, že můžeme tyto komplikované a superspecializované výkony provádět a že nová technologie nám dává v této oblasti perspektivu na dalších minimálně deset let,“ uzavřel renomovaný kardiolog.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.