Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Studená Loučka bude žádat Mohelnici, aby měla rozhodující slovo

Autoři | Foto poskytl Jiří Bílek

Tlak města Mohelnice na prosazení změny územního plánu ve Studené Loučce a Bušíně, která by umožnila vybudováni tří obřích větrných elektráren přes rezolutní odpor místních obyvatel, vyvolává další odezvu. Obyvatelé budou po městu požadovat obecnou změnu pravidel, která místní část ochrání, píše člen osadního výboru místní části Studená Loučka a osad Buková a Bušín Jiří Bílek.

Chyba je i v zákonech. Když byly v sedmdesátých letech minulého století, ještě v době budování rozvinutého socialismu, menší obce připojovány k městu a staly se jeho místními částmi, spoustu věcí zákonodárci nedomysleli. Korunu tomu dali jejich nástupci, kteří pro jistotu dřívějším samostatným obcím svázali ruce, aby se nemohly znovu oddělit. Zakázali to totiž obcím s menším počtem obyvatel než tisíc. Připojit malé vesnice k městům mělo zřejmě svůj ekonomický, či spíše administrativní smysl, jaksi se ale zapomnělo na práva těchto obcí. Alespoň na to základní, aby mohly nadále rozhodovat o zásadních otázkách, které se týkají jen a jen jejich historických území.

A tak, když mohelnický starosta hovoří o tom, co je to demokracie, jak „většina logicky rozhoduje o menšině“, je z toho člověku smutno. Problém to je ale obecný. Tyto malé místní části, často s počtem obyvatel sotva několika málo stovek, nikdy ani při sebedemokratičtějších volbách neovlivní téměř nic. Neovlivní, kdo jim „vládne“. Nemohou si zvolit své zastupitele, kteří by je bránili pro případ, kdy o zásadních otázkách týkajících se pouze jejich území rozhodují lidé bez vztahu k nim a bez zodpovědnosti. Na tom skutečně není nic demokratického. Když se pak v některých případech navíc najde zastupitelstvo v čele se starostou, který nechápe, co je to respekt k menším a zranitelnějším, pro kterého jsou důležité hlavně peníze do obecní pokladny, aby se mohl pochlubit dalšími skvělými investicemi, a je mu jedno, že zničí celou místní část, jejich osud je zpečetěn.

BLOG: Větrníky v Jeseníkách? Pokud je nepostavíme my, postaví je někdo jiný a obec přijde o pravidelné příjmy

Tento týden se konalo jednání zastupitelstva obce Kobylá nad Vidnavkou na Jesenicku. Projednávala se snaha postavit větrné elektrárny na hranici katastrů obcí Velká Kraš a Kobylá nad Vidnavkou směrem na Bernartice. Jde o vysoké vrtule, vyšší, než...

Bohužel je to do jisté míry i případ Studené Loučky a jejích osad Bukové a Bušína, kde se mohelnická radnice v čele se starostou rozhodla, že pokud ji v tom nezastaví nějaká překážka, „prodá“ svou místní část. Prodá. O nic jiného totiž nejde. Bez ohledu na lidi, kteří v místě odmítají výstavbu tří 200 až 240 metrů vysokých větrných elektráren za svými humny. Mohelnice je rozhodnuta změnit územní plán, jen aby vyšla vstříc soukromému investorovi a dostala pár milionů každý rok do své pokladny. Znáte to, košile bližší než kabát. Však ono se to jednoduše zdůvodní nepostradatelností obnovitelných zdrojů, zodpovědností při hospodaření a tak dále. Pokud toto má být odpovědné hospodaření, pak ať se radnice raději ohlédne třeba za zdařile vyhozenými miliony za technicky problematické a doteď jen minimálně využívané podzemní garáže. Zato o exklávě, tedy odloučeném území, jakým Studená Loučka pro Mohelnici je, kdesi tam nahoře na kopcích směrem na Moravskou Třebovou, kam ani oko některých zastupitelů zřejmě nedohlédne, to se to rozhoduje s „čistým svědomím“. Studená Loučka toho už má ale dost.

Osadní výbor bude oficiálně žádat nové nastavení pravidel mezi městem Mohelnice a místními částmi, aby alespoň v zásadních otázkách, jako jsou například změny územního plánu nebo prodeje obecního majetku, měla vždy konečné slovo příslušná místní část!

BLOG: Přesun tržnice ani masivní kácení stromů v centru Prostějova téměř nikdo nepodpořil

Zúčastnil jsme se setkání prostějovské radnice s občany na téma nové územní studie uspořádání náměstí T. G. Masaryka, náměstí Svatopluka Čecha a Dukelské brány. Argumentace ze strany radnice i ze strany zástupkyně firmy AFRY postrádala jakoukoli...

Doteď platí, že osadní výbor se může k věci nanejvýš tak vyjádřit. A světe, div se, stavební úřad, ale především radnice jeho stanovisko nemusí vůbec respektovat. A taky nerespektuje, jako právě v případě elektráren. Proč by ale mělo město Mohelnice rozhodovat o tom, zda nám zničí prostředí pro naše každodenní žití? "Když na to nemyslí zákony a nechrání naši místní část, přestože jsme byli dřív samostatná obec, a nechrání nás ani v zásadních věcech, které se týkají jen našeho území, chceme právo veta. Prostě, nás se to týká, takže my souhlasíme, nebo nesouhlasíme. Oni na větrníky nebudou hledět do konce života. Odmítám, aby kvůli jednomu starostovi a jeho zastupitelům bylo možné zničit naši Loučku šílenými elektrárnami, trčícími až k nebi a ohrožujícími kraj, přírodu i naše zdraví. Protože to není normální, aby byly sotva půl kilometru od našich domů. Ať jdou do háje. Příště nám tu postaví skládku, ubytovnu pro migranty nebo něco podobného. Tak to vypadá, když se k vám na městě chovají jako k cizím," komentoval situaci jeden z místních obyvatel.

Vzhledem k tomu, že se pan starosta rád zaštiťuje slovem demokracie, ať tedy radnice ukáže, jak je ochotna podpořit demokratické principy v praxi. Ono to totiž není jen o tom, zvolili jste nás, tak o vás rozhodujeme. Ke skutečné demokracii patří i respekt, ochrana a práva těch malých. Když toto chybí, demokracie už to není. Vždyť i v Evropské unii mají menší země právo veta, alespoň v některých otázkách. Budeme žádat zastupitele, aby souhlasem se změnou pravidel dali najevo, že nejen respektují skutečnou demokracii a právo, ale především místní části a jejich obyvatele. Umožňuje-li jim dosavadní nastavení pravidel rozhodovat o určitých věcech, neznamená to automaticky, že je to správné a korektní vůči dotčeným lidem.

NÁZOR: Větrníky u Studené Loučky nestojí, přesto ničí zdraví lidí už rok

Obyvatelé Studení Loučky u Mohelnice na Šumpersku protestují proti plánu postavit zde větrné elektrárny. Od veřejného prohlášení starosty Mohelnice před obyvateli, že jim pomůže s námitkami proti větrníkům, uplynul již rok. Současnou situaci nyní...

Proto ani výmluvy, že „o všem rozhodnou odborníci“, nesedí. Je to jen alibismus, za kterým se ukrývají zájmy investorů a majitelů pozemků, který má umlčet zdravý rozum a odpor obyčejných lidí. Navíc odborník, který zpracovává studii pro a za peníze investora, nemusí být vždy tím nejobjektivnějším. Hlavně však platí, že o umožnění realizace stavby rozhodují zastupitelé a nikdo jiný. Ale když už jsme u těch odborníků, co na to někteří další? Ocitujme z konzultačního vyjádření Národního památkového ústavu, Územní odborné pracoviště v Olomouci z 25. března 2025 k záměru VTE u Studené Loučky:

"… v odborném stanovisku KÚOK odboru kultury a památkové péče, vydaném pro účely studie VE, je vyjádřen nesouhlas s umístěním VE na území národních kulturních památek a jejich ochranných pásmech, dále v jednotlivých památkových zónách a rezervacích. Současně výstavba VE mimo tato území nesmí narušit dálkové pohledy na kulturní památky, národní kulturní památky a památkově chráněná území.

Na základě uvedených argumentů jsme přesvědčeni, že uvažovaná výstavba větrných elektráren by výrazně poškodila ojediněle dochovaný krajinný rámec, do kterého jsou národní kulturní památka hradu Bouzov a kulturní památka hradu Mírov zasazeny. Zároveň by došlo k výraznému poškození ikonického, historicky dokumentovaného, a i v současnosti zažitého obrazu obou hradů, projevujícího se a již mnoho desítek let. Záměr by podle našeho názoru v případě své realizace měl negativní dopad na kulturně-historické hodnoty výše uvedených chráněných statků."

NÁZOR: O větrných elektrárnách ve Studené Loučce rozhodneme podle posudků a odpovědně, uvedl starosta

Starosta Mohelnice Pavel Kuba reaguje na článek o větrných elektrárnách ve Studené Loučce, který podle jeho názoru jednostranně a zkresleně popsal situaci. Kritika v článku je zaměřena výhradně na jednu osobu – mou osobu, jako kdybych měl sám...

Z mohelnické radnice zaznívá, že se město musí chovat jako řádný hospodář. Copak řádný hospodář pro peníze zdevastuje celou jednu místní část a životy „svých“ lidí? Opravdu jsme klesli tak hluboko, že se za floskuli o řádném hospodáři dá schovávat a beztrestně ždímat peníze na úkor jedné místní části? Osadní výbor nechce nic extrémního, jen základní právo, mít možnost závazného zamítavého stanoviska pro případy, kdy může docházet k ohrožování místní části. Možná se tímto krokem inspirují i další. Vždyť podobnou zkušenost, kdy větší mateřská obec bez ohledu na odpor místní části rozhodne o výstavbě větrných elektráren v dané místní části, mají i jiní. Poznali to v místní části Žipotín-Karlín díky Gruně, nebo také v osadě Františky díky Krouně. A s tím se opravdu musí něco dělat.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky větrná elektrárna, Mohelnice, Studená Loučka, demokracie, radnice, peníze, stavba, blog

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.