Policisté znovu apelují na veřejnost. Opět jde o podvody na internetu, konkrétně byli podvedeni lidé, kteří se přihlásili do internetového bankovnictví. Jak uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová, je velmi důležité se při přihlášení ujistit a zkontrolovat, zda je internetová stránka opravdu příslušné finanční instituce a nejedná se o stránku vytvořenou podvodníkem.
„Taková podvržená stránka může svým grafickým vzhledem odpovídat velmi věrně skutečné webové stránce bankovní instituce, a opatrnost je tak skutečně na místě. Navíc při hledání odkazu ve vyhledávači se může objevit v čele nabízených odkazů, to znamená, že se odkaz na podvodné stránky může zobrazit před odkazem na skutečné stránky příslušné finanční instituce. Pokud se ale touto cestou někdo přihlásí do svého internetového bankovnictví, získá pachatel vládu nad účtem a majitel může přijít o veškeré své úspory,“ popisuje Jana Kroutilová.
Mezi častější případy podvržených stránek finančních institucí, se kterými se policisté setkávají, je podle mluvčí zejména Fio banka.
Úterý, 2. července 2024, 15:03
Přehnaná důvěra v neznámého člověka dostala do potíží ženu z Jesenicka, která si chtěla vypůjčit peníze. Oslovila ji nabídka finančních služeb na sociálních sítích a údajnému zprostředkovateli úvěru dala přístup ke svému bankovnímu účtu. Po několika...
Obětí podvodníka se stal například osmačtyřicetiletý muž ze Šumperska. Ten se ve středu obrátil na policisty s tím, že se v neděli 30. června chtěl přihlásit do itnernetového bankovnictví. „Prostřednictvím internetového vyhledávače si našel odkaz na svou banku. Klikl na link a otevřely se mu webové stránky, které na první pohled vypadaly, jako originální. Zde se přihlásil do svého bankovnictví jménem a heslem, zadal i kód, který mu přišel k ověření. Přihlásit se mu nepodařilo, stránky nereagovaly. Proto celý postup zopakoval a vzápětí na telefon obdržel zprávu z banky, že došlo k potvrzení okamžité platby na 1 tisíc eur,“ vylíčil policejní mluvčí Libor Hejtman. Případem se zabývají policisté, pachateli hrozí za trestný čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku trest odnětím svobody na tři léta až osm let.
Jak se podvodům bránit?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.