Stovky tréninkových seskoků přetavili závodními výkony nad Sibiří v cenné kovy. Parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov v letošní sezoně sbírali úspěchy na mistrovství světa i ve světovém poháru. Za reprezentaci je ocenil i náčelník generálního štábu generál Aleš Opata.
Desítka parašutistů společně s realizačním týmem zažila v typicky armádním sportu veleúspěšnou sezonu. Jejím vrcholem byl světový šampionát, na který cestovali až na dalekou Sibiř. „Byly to závody na území jednoho z nejlepších států v parašutismu na světě. Z pěti kategorií jsme získali čtyři zlaté medaile, jedno stříbro a dvakrát bronz. Pouze zlato v přistání jednotlivců na přesnost nám uniklo, jinak jsme získali všechny tituly,“ ohlédl se za mistrovstvím světa vedoucí trenér ASO Dukla Prostějov Jiří Šafanda.
Zlaté medaile tak získali prostějovští parašutisté v kombinaci družstev, v přesnosti přistání družstev i v individuální akrobacii, kde triumfoval nadporučík Libor Jiroušek. „A Jirka Gečnuk jako nejstarší parašutista oddílu v 53 letech obhájil titul absolutního mistra světa v parašutismu,“ doplnil trenér týmu Šafanda.
Mužstvo z Prostějova potvrzovalo stabilní výkonnost i v sérii závodů světového poháru, kde oddíl skončil na druhém místě za německými parašutisty. Za skvělé výsledky přišla také pochvala a ocenění od nejvyšších představitelů Armády České republiky. „Náčelník generálního štábu Aleš Opata se rozhodl, že oddíl přijme a poděkuje za práci v průběhu sportovního roku. Ocenil nás s tím, že si armáda váží reprezentace, kterou Dukla Prostějov provádí. Příslušníci dostali minci s děkovným listem. A já jsem byl oceněn medailí armády České republiky za zásluhy,“ zmínil šéftrenér Jiří Šafanda, který oddíl vede čtrnáct let.
Zástupci jediného neolympijského sportu u armádního sportovního centra Dukla mají své zázemí na prostějovském letišti, kde se už řadu let připravují k soubojům se světovou konkurencí. Výsadkáři Dukly za sezonu podle trenéra absolvují okolo 250 seskoků na přesnost přistání. Až sedmsetkrát vyskočí z letadla pro nácvik individuální akrobacie za volného pádu. A armádní družstvo pro skupinovou akrobacii absolvuje okolo 100 až 120 letů s padákem. Důležitou součástí týmu je také kameraman, který musí soutěžní pokus bezchybně zaznamenat.
„Hlavní sezona začíná v dubnu a končí v září. V přípravném období od října do března pracujeme zejména na kondiční přípravě a využíváme vzduchový simulátor, který je v Praze a v Polsku. V sezoně se věnujeme třem hlavním disciplínám – přesnost přistání, individuální akrobacie za volného pádu a skupinová akrobacie,“ objasnil bývalý voják, který sportovce vede z pozice občanského zaměstnance.
Neděle, 7. listopadu 2021, 16:05
Česko-německá skeletonistka Anna Fernstädtová na tiskové konferenci promluvila o přípravě na novou sezónu i na olympiádu v Číně. Zároveň představila novou helmu, kterou pro ni navrhl bývalý lyžař Ondřej Bank, a kombinézu na nadcházející závody.
Podle pravidel armádních oddílů je v týmu osm vojáků z povolání a dva civilní zaměstnanci. „Vojáci se z devadesáti pěti procent věnují profesionálnímu sportu. V průběhu roku ale zamíří i na soustředění vojáků, kteří jsou členy Dukly. Tam prodělají střelby a další odbornou přípravu. Musí splnit i přezkoušení z tělesné přípravy jako všichni ostatní. Všichni výsadkáři musí taky splnit vojenský program seskoků,“ vysvětlil Jiři Šafanda s tím, že profesionální sportovci tak mají jako určité zpestření v armádním výcviku také seskoky do vody, v noci či slaňování z vrtulníku.
Adrenalinový zážitek do sportovní podoby pilují výsadkáři v armádním oddílu od mládí. „Vybíráme si lidi po aeroklubech po České republice. Vždycky dostaneme tip na nějakého mladého šikovného kluka. Potřebujeme, aby měl okolo 15-17 let a už nějaký základní výcvik, třeba tři až pět seskoků. Když má talent a zájem, tak jsme schopní ho stáhnout k nám do sportovního družstva juniorů. Pak se zjistí, jestli na to má nebo ne. Ten nejlepší z juniorů pak zamíří dospělého oddílu, kde je pouze deset míst,“ popisuje velitel prostějovských parašutistů.
Vrcholoví sportovci jsou připraveni pomoct svými znalostmi a dovednostmi i jednotkám z prostějovského průzkumného praporu či z dalších speciálních útvarů. „Spolupracujeme hlavně s instruktory výsadkové přípravy nebo pomáháme s výcvikem ve větrném simulátoru, kde armáda lítá i s materiálem. Vojákům můžeme pomoct i s natáčením seskoků. Když jsme požádáni a máme čas, tak samozřejmě kolegům z armády rádi vyjdeme vstříc,“ řekl závěrem vedoucí trenér ASO Dukla Prostějov Jiři Šafanda.
Sobota, 30. října 2021, 16:07
V bývalé šamotárně ve Velké Kraši na Jesenicku a v lese u Horních Skorošic procvičovali v minulých dnech hasiči z Jeseníku a Šumperku záchranu zraněných osob z výšky a vyproštění parašutistů z korun stromů. Využili například komín vysoký šedesát...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.