Deset dní po narození už se prochází výběhem nový přírůstek stáda zubrů evropských v olomoucké zoologické zahradě. Ta obnovila chov největšího savce starého kontinentu v roce 2013, od té doby se na Svatém Kopečku narodilo 12 zubrů. Takřka před sto lety bylo toto majestátní a pro přírodu významné zvíře na pokraji vyhubení.
Neděle, 26. června 2022, 13:10
Olomoucká zoologická zahrada se zapojila do ochrany chřástala polního, kterého ohrožují žací stroje, dobytek a vysoušení luk. Cílem je monitoring hnízdišť a jejich lepší ochrana. Na Šumavě projekt probíhá již od roku 2010 a kromě olomoucké zoo na...
Další zubří mládě se v Zoo Olomouc narodilo 20. června. „Je to samička a možná k ní přibude ještě v brzké době sourozenec,“ upřesňuje zooložka Jitka Vokurková.
V roce 1959 se stala zubří obora ve slovenských Topoľčiankách hned po Polsku druhým největším chovatelem zubrů na světě. Právě z této obory o čtrnáct let později získala olomoucká zoo své první zubry. Úhynem býka Simona v roce 1986 chov v olomoucké zahradě ustal. Jeho znovuvzkříšení se pojí až s rokem 2013, od té doby se narodilo 12 zubrů.
Domovinou zubra evropského byla Evropa a část Asie. Obýval lesní a lesostepní biotopy. Lov a devastace přirozeného prostředí ho však přivedly na hranici vymření. V přírodě počátkem 20. století byli zubři evropští vyhubeni, u soukromých chovatelů ale zůstávalo posledních zhruba 60 zvířat. Snaha o návrat těchto zvířat do přírody v rámci repatriace byla úspěšná, od roku 1952 se zubři vraceli do chráněné oblasti v Polsku – Bělověžského pralesa. Před šesti lety už žilo ve volné přírodě přes čtyři tisíce zubrů. Skupina těchto impozantních býložravců byla vypuštěna také do vojenského prostoru v Milovicích, která se zde i rozmnožuje. „Několik dalších lokalit v ČR se k vypuštění zubrů připravuje,“ podotkla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.
Pátek, 24. června 2022, 13:03
Zatím jen svými charakteristickými zvuky o sobě dává vědět velmi vzácné mládě medojeda kapského v olomoucké zoologické zahradě. Takřka měsíční přírůstek chovu na Svatém Kopečku zatím ještě nikdo neviděl. V celé Evropě tuto kunovitou šelmu chová...
Samec zubra dosahuje hmotnosti až 920 kilogramů, samice až o polovinu méně. Za den spořádá zubr 30 až 60 kilo potravy, kterou ze třetiny tvoří stromy a keře a ze dvou třetin trávy a byliny.
„Zubři upřednostňují pastvu na otevřených prostranstvích a podél lesních okrajů, kde do značné míry potlačují růst náletových dřevin a keřů, čímž vytvářejí jemnou mozaiku různých prostředí nezbytných pro existenci řady živočichů a rostlin vázaných na bezlesá stanoviště,“ doplnila k důležitosti evropských bizonů Iveta Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.