S příchodem prázdnin se do hlavní fáze dostává vodácká sezona. Pro bezpečnou rekreaci na stojatých vodách i vodních tocích připomínají hasiči základní zásady, kterými by se lidé měli řídit. Krizové situace řešily jednotky v Olomouckém kraji už minulém týdnu, kdy po prudkých deštích došlo k vzestupu hladiny Moravy. To však některé vodáky neodradilo a hasiči museli vyrazit k záchraně celkem deseti lidí.
Mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová připomíná, že utonutí je v České republice druhou nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže a čtvrtou nejčastější u dospělé populace. K několika tragickým událostem došlo v regionu v minulém roce na koupalištích, hasiči také zachraňovali vodáky z řek, které byly na zvýšených průtocích. Obdobné komplikace zažili dvě skupiny vodáků i minulý týden. „Že nejde o ojedinělé případy, dokládá fakt, že jsme na řece Moravě u Leštiny a u Mladče zachraňovali několik vodáků, se kterými se v rozbouřeném toku převrhla kánoe,“ potvrdila mluvčí hasičů.
Sobota, 22. června 2024, 20:27
Z rozvodněné Moravy dnes hasiči lovili dvě skupiny vodáků, pod kterými se převrátily lodě. Celkem zachraňovali deset lidí včetně pěti dětí, někteří z nich se drželi stromů, aby je silný proud neodnesl. Další žena vypadla z lodi a narazila do stromu....
V tekoucích vodách představují největší nebezpečí překážky, jako jsou balvany, popadané kmeny stromů, jezy, peřeje, proudy a víry. „Základem je neriskovat. Voda je nebezpečný živel, ale největší nebezpečí představuje lidská nezodpovědnost a přecenění vlastních schopností,“ upozorňuje mluvčí Balážová.
Na vodu by se tak lidé neměli vydávat pod vlivem alkoholu, za nepřízně počasí či při jakémkoliv stupni povodňové aktivity. Klíčové je také vybavení v podobě záchranné vesty a v ideální případě i helmy. Děti by nikdy neměly být u vody samotné bez dozoru.
Pondělí, 10. července 2023, 18:37
Dvojnásobné tragické připomenutí nebezpečí utonutí přinesl uplynulý víkend v Olomouckém kraji. Při koupání zemřela v sobotu třiačtyřicetiletá žena v jezeře Poděbrady u Olomouce, o den později potkal obdobný osud jedenasedmdesátiletou seniorku u...
„V případě, že se někdo dostane do nebezpečné situace, je důležité v takových případech nezapomenout na vlastní bezpečí. Ze zachránce, který není sám ve zcela bezpečném postavení, se totiž velice snadno stane další oběť. V takové situaci je lepší rychle zavolat tísňovou linku a držet se instrukcí operátorů a záchranu nechat na přivolaných profesionálech,“ dodává mluvčí hasičského sboru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.