Levharti čínští, kterých se ve volné přírodě v současné době pohybuje posledních několik set jedinců, si v olomoucké zoo pochutnali na koze zavěšené na stromě. Chovatelé tak trénují jejich přirozené instinkty spojené s lovem.
Levhart čínský žije pouze na území Číny, kde obývá především hornaté oblasti, husté lesy, ale může být i ve stepích a polopouštích. Ve volné přírodě se nyní pohybuje posledních několik set kusů.
"A právě pro levharty čínské připravili ošetřovatelé velkou hostinu v podobě kozy bezoárové. Tu zavěsili usmrcenou na kladku, aby levharti museli při jejím dobývání uplatnit své přirozené instinkty spojené s lovem. Současně se tak naplnil význam slova enrichment, což je činnost směřující k obohacení života zvířat, která jsou chována v lidské péči," vysvětluje neobvyklou událost zooložka Jitka Vokurková.
Levhart čínský je jinak velmi plaché a samotářské zvíře, které žije skrytě. Rozmnožuje se převážně v měsících leden a únor, jeden chovný pár se může pářit až stokrát za den. Samice rodí nejčastěji dvě až tři mláďata. Levhart se řadí k nočním lovcům, své území si označuje močí, výkaly a stopami po drápech. Kromě člověka nemá přirozeného predátora. Ten je pro něj největší hrozbou, neboť Číňané levharta považují za škůdce v zemědělství a současně ho využívají v tradiční čínské medicíně.
Čtvrtek, 18. července 2024, 18:48
Vysoké teploty netrápí jen lidi, ale také zvířata v olomoucké zoo, zejména ta ze severu z arktických oblastí. Sobi například dostávají v těchto dnech sprchu, chovatelé vyrábí také ledové koule a tygr si rád vleze do bazénu.
"Zoologické zahrady dnes dbají na to, aby výběhy byly co největší a vzhledem se přiblížily přírodnímu prostředí, jež připomíná domovinu zvířat. Shánění potravy i lov kořisti zaberou v přírodě mnoho času. Proto je pro zvíře podnětné, když nedostane své krmení připravené pouze do misky, ale k jeho získání musí vyvinout nějakou činnost," popisuje mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská enrichment.
Oblíbeným postupem jsou například vydlabané dýně, zamražení potravy do ledu nebo naplnění bambusového tubusu červy, jaguárům a levhartům se maso věší do výšky, často se do výběhu umisťují také různé pachy, které velké kočkovité šelmy stimulují k aktivitě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.